praca marzeń w pandemii

Autocoaching – jak samodzielnie realizować własne cele?

Być może pierwszy obraz, jaki przychodzi Ci do głowy po tym, jak słyszysz hasło autocoaching (selfcoaching) to widok człowieka, który leży w pustym pokoju na kozetce albo kogoś, kto stoi przed lustrem i głośno mówi sam do siebie. Może i jest to jakiś sposób na coaching, ale nie o to mi chodzi, kiedy mówię o osobistym treningu, zwanym autocoachingiem.

Co to jest autocoaching?

To o czym chcę Ci dzisiaj opowiedzieć nie ma nic wspólnego z teatralnymi mowami motywacyjnymi. To raczej intymna chwila, którą poświęcasz sobie i tylko sobie w danym momencie. To refleksja, której poddajesz się w chwili, kiedy chcesz samodzielnie zabrać się za realizację swoich celów. 

Czyli o co w tym wszystkim chodzi? Najprościej mówiąc chodzi o to, aby zwiększyć skuteczność realizacji swoich celów i wypracować sensowny plan działania, dzięki któremu jesteś w stanie dotrzeć tam, gdzie tylko chcesz!

Autocoaching to nie jest metoda dla każdego!

Dlaczego od razu napisałam, że to nie jest metoda dla każdego?

Bo to prawda.

Trening osobisty, który przeprowadzasz w ramach autocoachingu wymaga pewnego skupienia, uważności, czasami ciszy i spokoju, a przede wszystkim wiary w to, że masz moc sprawczą i możesz zrobić wszystko! 

Więc jeśli czujesz, że masz z tym problem, albo że wykracza to poza Twoje możliwości, związane z pracą nad samym sobą – to może warto pomyśleć nad indywidualną sesją z coachem, dzięki któremu krok po kroku przejdziesz przez poszczególne etapy pracy nad celami.

Jakie?

O tym dowiesz się za chwilę.

U kogo sprawdzi się autocoaching?

Autocoaching to metoda osobistego treningu, po którą mogą sięgnąć osoby, które:

 • chcą się wesprzeć w realizacji swoich celów,
 • nie chcą korzystać z pomocy coacha, bo czują, że świetnie sobie poradzą,
 • nie mogą w danym momencie pozwolić sobie na wsparcie coacha (choć bardzo by chciały).

Warunki poprawnie przeprowadzonego autocoachingu - 4 rzeczy, o których musisz wiedzieć

To nie jest tak, że nagle z marszu postanowisz rozpocząć sesje coachingowe, a później już lecisz zgodnie z planem. Zdziwiony? Zobacz, aby Twój proces był skuteczny – powinieneś zwrócić uwagę na 4 niezwykle ważne elementy.

Na co?

 1. Uwierzyć. Okazuje się, że wiara w to, że jesteś w stanie osiągać własne cele to podstawa sukcesu. Ta wiara jest niezbędna do tego, aby w ogóle coś w Twoim życiu się zgadzało.

2. Zatrzymać się. Taka chwila, w której pochylasz się nad sobą i poddajesz się refleksji to gwarancja powodzenia. Dlatego daj sobie przestrzeń do tego, aby zastanowić się i zadać sobie kilka głębszych wartościowych pytań.

Jakich?

Zaraz zobaczysz.

3. Zajrzeć w siebie. 
Poddaj się refleksji.
Tak!
Refleksja to moment, w którym zastanawiasz się nad tym, jak Ci jest teraz. Jak wyglądają Twoje sprawy (prywatne, zawodowe), zastanawiasz się nad tym jak wygląda Twoje otoczenie i jak Ty sam reagujesz na swoje otoczenie. Tutaj dajesz sobie okazję na zapisanie wniosków, a jeśli to zrobisz, to masz duże powodzenie, na to, aby ta zmiana się zadziała.

Bez tej zadumy i refleksji nie masz większych szans na to, aby ten autocoaching przeprowadzić.

Tak, dobrze przeczytałeś.

Możesz wrócić do tego zdania raz jeszcze.

Mówię to uczciwie, bo wiele osób entuzjastycznie zabiera się do pracy nad sobą, pomija pewne etapy, a później wycofuje się, twierdząc, że to nie działa.

Więc jeśli szanujesz swój czas – zrób to porządnie!

4. Chcieć – stale pracować nad poprawą swojej motywacji i skuteczności.

 

Jakie pytania trzeba zadać sobie przy autocoachingu?

Oto zestaw 7 najważniejszych pytań, dzięki którym samodzielnie określisz swój cel i drogę działania. Zacznij od zbadania:

 • Jaki jest Twój cel?
 • Co Ty chcesz osiągnąć?
 • Na czym Ci w danym momencie najbardziej zależy?
 • Po co Ci to na czym Ci zależy?
 • Co będziesz z tego miał?
 • Gdzie Cię to zaprowadzi?
 • O co w tym wszystkim chodzi?

 

Te pytania są niezwykle ważne, bo ćwiczą Twoją uważność. Dzięki nim dajesz sobie przestrzeń do tego, aby zastanowić się nad sobą i dopuścić do siebie szereg trudnych odpowiedzi, których na co dzień nie artykułujemy. 

Trening osobisty - jak się za to zabrać?

 1. Określenie celu

W coachingu zawsze zaczynamy od celu. Najprościej jest go wyznaczyć zadając sobie pytanie “O co Ci chodzi człowieku?”.

Musisz wiedzieć, na czym Ci zależy i wtedy dopiero się zastanawiasz, jak do tego miejsca możesz dotrzeć. Problem polega na tym, że wiele osób nie wie czego chce. I być może Ty też jesteś w takim momencie swojego życia.

Ja to wygląda w praktyce? Pokażę Ci to na przykładzie marynarki.

Takie osoby czują, że codziennie uwiera ich przyciasne ubranie. Mimo wszystko zakładają tę marynarkę, bo chcą się dostosować. Często ich ubrania pękają w szwach, ale oni nadal je zakładają, bo nie wiedzą, że w innym modelu mogliby lepiej wyglądać. Wciskają się więc w marynarki, które już dawno straciły swój fason, a do tego są niemodne. Możesz się tylko domyślać ile ich to kosztuje…

Żeby dobrze wyglądać w takim ubraniu warto odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Co jest dla mnie ważne?
 • Po co mi to?
 • Co się stanie jak to osiągnę?
 • Jak bardzo mi na tym zależy?
 • Dlaczego akurat to jest takie ważne?
 • Dlaczego to, a nie coś innego?

To też pytania o bilans zysków i strat, bo tutaj zastanawiasz się nad tym, jaki jest koszt tej zmiany. Co musisz poświęcić vs Twój zrealizowany cel.

Zastanawiasz się nad tym ile Cię kosztuje aktualna sytuacja, a ile podjęcie ryzyka i odważna decyzja.

 

2. Plan działania (mapa)

Bez mapy i określenia wygodnej ścieżki, która doprowadzi Cię do skarbu, jakim jest Twój wymarzony cel – będzie Ci trudno, bo po drodze czekają na Ciebie pokusy, zaułki i przeszkadzacze.

Dlatego tak ważny jest ten plan, który dopasowany jest do Twojego życia. Twój plan ma krok po kroku doprowadzić Cię do mety.

Na czym opiera się proces autocoachingowy?

Cały proces zmian, opiera się na:

 1. Celu.
 2. Wartości.
 3. Wizji.
 4. Twoich zasobach (badasz, co masz takiego, co pomoże Ci zdobyć cel, sprawdzasz które atuty i kompetencje przybliżą Cię do mety) 
 5. Działaniu. Projektujesz działanie i zaczynasz iść zgodnie z tym, co sobie zaplanowałeś.

To wszystko (te 5 elementów) spięte jest klamrą, czyli  pracą nad swoimi przekonaniami. Ja nie ukrywam, że trudno jest samodzielnie pracować nad sobą, bo pewnych rzeczy u siebie nie widzimy. Często okazuje się, że nasze przekonania nie są wspierające, a w głowie mamy hasła typu:

 • “nie dasz rady”
 • “już 2 razy Ci się nie udało”
 • “nie poradzisz sobie z tym”
 • “jesteś za głupi”
 • “inni mają wsparcie”
 • “zajmiesz się tym, wtedy kiedy będziesz gotów”
 • “za mało wiesz”
 • itp.

I co wtedy? Trzeba tak zrobić, aby te przekonania jednak nas wspierały. Te obiekcje muszą zadziałać na naszą korzyść. Na pocieszenie dodam, abyś się nie martwił, bo na każdym etapie realizacji procesu coachingowego występują właśnie takie niewspierające przekonania.

Chodzi o to, aby krok po kroku realizować swój plan i równolegle pracować z tymi przekonaniami.

Co nam daje autocoaching?

Gdybym miała w 2 słowach określić to, co dostajesz dzięki autocoachingowi? To użyłabym takich słów: moc i sprawczość.

Dostajesz mocy, pochodzącej z odkrycia Twoich atutów i pojawia się sprawczość – wiarę w to, że możesz zrealizować swoje ambitne cele, najśmielsze marzenia przekształcasz w działanie!

Akademia Satysfakcji Zawodowej - jak samodzielnie pracować nad swoimi przekonaniami?

Na koniec chciałabym Ci pokazać miejsce, w którym możesz samodzielnie popracować nad swoimi celami i przekonaniami.

W październiku 2020 roku stworzyłam platformę szkoleniową “Akademia satysfakcji zawodowej i pewności siebie”. To kolekcja merytorycznych szkoleń, które pomagają zaplanować satysfakcjonującą drogę zawodową.

Znajdziesz tam moduł dedykowany autocoachingowi (ścieżka nr 5). 

Akademia to też miejsce, dzięki któremu możesz zacząć rozwijać się zawodowo i osobiście. Za 37 złotych miesięcznie dostajesz dostęp do ćwiczeń i narzędzi coachingowych, które pozwolą Ci znaleźć odpowiedzi na trudne pytania, które pojawiły się ostatnio w Twoim życiu i jednocześnie pozwalają Ci spojrzeć na wszystko z lotu ptaka. 

W cenie małej pizzy albo 2 kubków kawy z sieciówki dostajesz dostęp do narzędzi i metod, dzięki którym krok po kroku dowiadujesz się, jak wznieść swoje życie zawodowe i osobiste na wyższy poziom. Ale to nie wszystko, bo oprócz modułu o treningu osobistym automatycznie dostajesz dostęp do całej bazy szkoleniowej.

 

Chcesz zobaczyć, co jeszcze dodatkowo znajdziesz na platformie? Kliknij w ten link

i przejdź na stronę dedykowaną Akademii.

 

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu chciałbyś ze mną porozmawiać, to zapraszam Cię na 30-minutową bezpłatną konsultację, dzięki której dowiesz się, czy wsparcie coacha jest dla Ciebie, czy może lepiej będzie Ci się pracowało samodzielnie, korzystając z gotowych materiałów.

Do usłyszenia.

Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *