nowe zawody

Zawody przyszłości

Zawód przyszłości to nie jest odgórnie raz na zawsze ustalona profesja. To zawód, który pojawia się wraz z zapotrzebowaniem rynku i jest odpowiedzią na trendy, modę, bolączki i problemy innych. Chcesz dowiedzieć się co w tej chwili jest na topie?

 

Po przeczytaniu artykułu będziesz wiedział:

  • Jakie profesje pojawiły się w ostatnim czasie i cieszą się dużym powodzeniem.
  • Jakie zawody będą pożądane w przyszłości.
  • Czy warto śledzić trendy na rynku pracy.

Profesje, które cieszą się dużym powodzeniem

Influencer

Pewnie znasz to pojęcie. Okazuje się, że influencer to osoba, która posiada bloga, konto na Youtubie, Instagramie, Tik-Toku lub innym portalu społecznościowym i potrafi wpłynąć na decyzje, lub opinie co najmniej kilkuset osób. Influencer swoją opinią może zachęcić odbiorców np. do kupna konkretnego produktu lub skorzystania z usługi. Influencerzy najczęściej zarabiają na współpracach z markami, które płacą im za reklamę na ich profilu. 

Fajnie brzmi, prawda? Myślisz, że to takie proste? Niech nie zwiedzie Cię pozorny brak wytężonej pracy, bo zbudowanie społeczności to setki godzin spędzonych w Internecie i praca nad kreacją, często tworzeniem contentu i wystawianie się na krytykę, kiedy pojawiają się wpadki komunikacyjne. 

Youtuber/Vloger

To osoba, która tworzy i umieszcza filmy na portalach społecznościowych. I to też wymaga sporej pracy. Jeśli chcesz, aby Twój kanał miał ręce i nogi, aby pojawiały się subskrybcje, to warto poświęcić swój czas nie tylko na montaż, ale i scenariusz filmu, który jest podstawą dobrze przygotowanego wideo.

Pomysłów na filmy jest tak dużo, jak youtuberów. Możesz na przykład pokazywać swoje życie, opowiadać o ulubionych produktach, kosmetykach lub pokazywać jak przechodzisz kolejne misje w najnowszej grze.

Jak się na tym zarabia?

Na początku otrzymujesz pieniądze, które pochodzą z reklam. YouTube wyświetla je Twoim widzom.

Im więcej masz obserwatorów, tym częściej zaczną kontaktować się z Tobą  różne marki z prośbą o nagranie filmu o ich produktach.

Brzmi obiecująco, prawda?

Bloger

Masz bloga, którego prowadzisz już jakiś czas?

Świetnie! Możesz już nazwać się blogerem.

Ale jak na tym zarabiać?
Coraz częściej blogerzy chcą zmonetyzować swoją wiedzę i treści blogowe. Jeśli jesteś ekspertem w danej dziedzinie (np. beauty, motoryzacja, parenting) i opisujesz to w ciekawy sposób na swoim blogu, to dodając do tego social media masz szansę na zarabianie na swojej wiedzy.
Najczęściej blogerzy zaczynają zarabiać na swoim blogu, umieszczając wpisy sponsorowane produktów konkretnych firm. Ale uwaga! 

To wcale nie jest takie proste. Wpis blogowy to też SEO, struktura treści, grafiki i sporo mikro pracy, której jako czytelnicy często nie widzimy.

Okazuje się, że bloger, to praca jak każda inna, bo nad contentem trzeba popracować!

Podcaster

Jeśli lubisz opowiadać, masz ciekawe przemyślenia lub błyskotliwe rozwiązania, ale nie za dobrze czujesz się przed kamerą, to może warto zastanowić się nad założeniem własnego podcastu?

Trendy wyraźnie wskazują na to, że rynek podcastowy w Polsce dopiero się rozwija. 

Skąd wzięła się popularność podcastów? Wiele osób przyznaje, że słucha podcastów jadąc do pracy, lub w czasie porządków.

Od czego zacząć?

Do nagrywania podcastów potrzebujesz mikrofonu i dobrego pomysłu na swój kanał. Podobno konkurencja jeszcze nie jest taka duża! Podcast to świetna okazja do promocji swojego biznesu online.

Broker Informacji

To zawód polegający na wyszukiwaniu, analizie i przekazywaniu informacji na zlecony temat.

Infobroker musi gwarantować, że znalezione przez niego informacje są adekwatne do zapytania, ale też najwyższej jakości. Często na podstawie informacji udzielonych przez infobrokera podejmowane są kluczowe decyzję, dlatego niewłaściwie dostarczone informacje narażają klienta na straty.

Brokerzy informacji coraz częściej pracują w różnego rodzaju instytucjach, fundacjach, stowarzyszeniach i prywatnych przedsiębiorstwach, gdzie informacja odgrywa ważną rolę.

Z ich usług korzystają też przedsiębiorcy, lekarze i politycy, więc jeśli lubisz szukać i czujesz się mocny w riserczu, to może warto pomyśleć o tym zawodzie?

Personal shopper (osobisty asystent zakupów)

To zdecydowanie nowy zawód. Coraz więcej osób jest świadomych swoich decyzji zakupowych, ale nie ma czasu na długie poszukiwania właściwej kreacji.
Osoby publiczne albo też osoby na wysokich stanowiskach wiedzą, że muszą dobrze wyglądać. Wiedzą też, jak mało mają czasu na buszowanie w sieci lub w galerii. 

Tutaj z pomocą przychodzi personal shopper.
Osoba, która zna trendy, podąża za modą, jeździ na pokazy, odwiedza showroomy i doradza.

Pomaga skompletować ubrania na wybraną okazję lub porę roku. Oszczędza czas i wbrew pozorom często sporo pieniędzy.

Wedding planner (organizator ślubów)

Czas, a raczej jego brak to coraz częstszy powód zatrudniana wedding plannera do pomocy przy organizacji ślubu.

Zabiegane pary chętnie skorzystają z pomocy specjalisty, który znajdzie odpowiednią salę, fryzjera, kosmetyczkę, do tego załatwi samochód, kwiaty i oprawę muzyczną a na dodatek przygotuje wszystko zgodnie z wytycznymi państwa młodych.
Jeśli organizacja imprez i ślubów marzeń to coś, co Cię kręci, to może się okazać, że ten zawód jest dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.
W sieci znajdziesz sporo kursów, które przygotują Cię do tego zawodu.

Groomer (psi fryzjer)

To specjalista od psich fryzur. Słyszałeś już o takim zawodzie?

Każdy właściciel czworonożnego przyjaciela wie, ile czasu trzeba poświęcić na zadbanie o psie futro.
Taka osoba kompleksowo zadba o naszego pupila nie tylko przycinając jego sierść. Groomer również myje, trymuje i zajmuje się pielęgnacją.
Kiedyś tego nie było prawda? 

Animator (bawi uczestników imprezy)

To zawód dla osób uwielbiających kontakt z ludźmi i pozytywnie nastawionymi do życia.
Korzystanie z pomocy animatora to coraz częstsze rozwiązanie podczas organizacji różnego rodzaju imprez. Animator znajdzie zatrudnienie zarówno przez firmy jak i osoby prywatne, ale też przez instytucje publiczne i władze miast, które organizują wydarzenia.

Zrobiłam porządny risercz i zauważyłam, że w praktyce najbardziej poszukiwani są specjaliści od zabaw integracyjnych, którzy potrafią jednocześnie zapewnić dobrą zabawę wszystkim uczestnikom bez względu na wiek.

Czy wykształcenie psychologiczne jest ważne? Z całą pewnością to atut, a zwłaszcza przy opiece nad dziećmi.

Fundraiser (pozyskujący fundusze)

Osoba na tym stanowisku pozyskuje środki na sfinansowanie działalności charytatywnej organizacji, przez wyszukiwanie sponsorów prywatnych i biznesowych.
Fundraiser na bieżąco śledzi możliwości pozyskania środków.

W swoich poszukiwaniach kieruje się charakterem działalności firm i przedsiębiorstw, strategią marketingową, grupą docelową, do której kierowane są oferowane przez nie produkty i usługi, a to oznacza, że musi mieć wiedzę z kilku dziedzin. 

Specjaliści, którzy pozyskują fundusze zawsze mają pełne ręce roboty.

Coolhunter (poszukiwacz trendów)

Coolhunter to zawód, którego praca, polega na obserwacji, poszukiwaniu i wykorzystywaniu trendów kulturowych (np. mody), która pojawia się jako nowość w ubiorach, wnętrzach i wszelkich gadżetach, a następnie przekazywaniu tej wiedzy firmom.

Dzięki takim informacjom producenci wiedzą jak zaprojektować i stworzyć nowe produkty tak, aby wpisywały się w potrzeby rynku.

Specjalista ds. social mediów

To osoba, która tworzy treści na social media. Wie, jak działają poszczególne platformy społecznościowe, potrafi dopasować styl komunikacji, stworzy grafikę i zaplanuje publikację contentu na konkretny dzień.

Jednym słowem to osoby, które w social mediach czują się jak ryby w wodzie, mają masę pomysłów i zmysł estetyczny, wiedzą np. co to CTA, Roast, Adsy, konwersja, zaangażowanie.

Kto najczęściej korzysta z takich usług?
Freelancerzy, przedsiębiorcy i firmy, które chcą oddelegować prowadzenie np. Facebooka lub Instagrama.

Traffic Manager (analizuje ruch na stronie www)

Taki manager zajmuje się stałym monitorowaniem ilości odwiedzin na stronie internetowej. Sprawdza jak przemieszczają się użytkownicy, widzi co jest popularne, albo jakie treści i podstrony generują konwersję.

Traffic Manager analizuje też częstotliwość występowania poszczególnych słów kluczowych, prowadzących do danej witryny z wyszukiwarki internetowej. Tworzy raporty i statystyki, które pozwalają administratorom na mądrą modernizację stron www.

Copywriter (twórca treści do promocji produktów i usług)

Copywriter to osoba, która zawodowo projektuje teksty dla firm, freelancerów, blogerów lub przedsiębiorców. Nie są to tylko wpisy blogowe lub na social media. Często też są to teksty sprzedażowe (landing page) i na strony internetowe (o mnie, oferta, cennik).

Musisz wiedzieć, że im bardziej skomplikowany tekst, im większe doświadczenie copywritera, tym większa stawka za przygotowanie tekstu. 

Chcesz zostać copywriterem?
Przyda Ci się umiejętność szybkiego pisania, działania pod presją czasu i znajomość języka korzyści, który w tekstach sprzedażowych jest niezbędny.

Jak wyglądał rynek pracy w 2020 roku?

Czy wiesz, że na podstawie prognoz i raportów można zaplanować swoją satysfakcjonującą ścieżkę kariery?

To prawda!

Jeśli w tej chwili jesteś na etapie zmian, chcesz się przebranżowić, to powinieneś śledzić to, co dzieje się na rynku, połączyć to z tym, co chciałbyś robić w przyszłości i dzięki temu możesz świadomie zaplanować swoją ścieżkę kariery.

 

2020 rok pokazał, że największe zapotrzebowanie na rynku pracy dotyczyło specjalistów. Pracodawcy szukali i w kolejnych latach nadal będą szukali fachowców. Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości najbardziej poszukiwani byli pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią.

 

Co w takim razie wybrać? Na jaki bardziej standardowy zawód warto postawić w kolejnych latach?

Poniżej znajdziesz listę zawodów, które nie tylko na polskim rynku pracy będą w przyszłości odgrywały duże znaczenie.

Lekarz / Pracownik usług medycznych

Zapotrzebowanie na ten zawód jest niezmiennie duże od wielu lat. Dlaczego?

Choć próg wejścia jest stosunkowo wysoki, bo nikt “z ulicy” nie wykona np. zabiegu, to osób, która ostatecznie zdecyduje się na pracę w branży medycznej może być pewna, że znajdzie zatrudnienie. 

 

Ze względu na starzejące się społeczeństwo na rynku pracy jest też duże zapotrzebowanie na opiekuna i fizjoterapeutę.

Trener / Dietetyk

Jeżeli myślisz o tym zawodzie, to według prognoz, możesz być pewien, że w kolejnych latach rynek pracy będzie potrzebował osób, które mają wiedzę z zakresu żywienia i potrafią ułożyć i sprzedać plany żywieniowe.

Dlaczego?

Coraz więcej osób zaczyna dbać o swoje zdrowie i przykłada dużą uwagę do aktywności fizycznej, która pomaga zachować sprawność.

Specjalista z branży IT

O zarobkach ludzi z IT chodzą legendy.

Dlaczego ta branża jest tak dobrze opłacana?

Głównie z tego powodu, że na polskim rynku brakuje ok. 50 tys. specjalistów, a rozwój technologii sprawia, że eksperci, którzy zajmują się projektowaniem chmur, analizą baz danych, tworzą aplikacje internetowe, czytają i potrafią pisać programy, które gromadzą dane (Big Data) mają co robić.

 

Więc jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy warto postawić na gry i sieci komputerowe, to możesz być pewien, że rynek Cię wchłonie i znajdziesz pracę nie tylko w Polsce, bo ta branża od lat pracuje zdalnie i korzysta z możliwości, jakie daje praca online bez codziennej konieczności pojawiania się w biurze.

Biotechnolog

Jeśli uśmiechasz się pozytywnie na myśl o możliwości wykorzystywania procesów biologicznych na skalę przemysłową, kręcą Cię możliwości, jakie daje nowoczesne rolnictwo, branża spożywcza albo farmaceutyczna, to może okazać się, że biotechnologia jest dla Ciebie, bo ten zawód również wysoko figuruje na liście pożądanych specjalistów. 

 

Rynek pracy czeka na ekspertów, którzy odnajdą się przy projektach z pogranicza robotyki, nanotechnologii, druku 3D albo rozszerzonej rzeczywistości.

Logistyk i specjalista z branży transportowej

Ten zawód wymaga umiejętności działania pod presją czasu i pracy w niesprzyjających okoliczności, a mimo to nadal wiele osób decyduje się na pracę w branży logistycznej.

Dlaczego?

Bo są to też dobrze opłacane stanowiska.

Planowanie, realizowanie przepływu surowców i produktów jest na tyle ważne dla każdej gałęzi gospodarki, że specjaliści z tej dziedziny zawsze znajdą zatrudnienie.

Inżynier elektrotechnologii

Branżowe raporty zawodowe pokazują, że w kolejnych latach nadal będzie duże zapotrzebowanie na stanowiska typu: instalator paneli fotowoltaicznych, technik turbin wiatrowych i operator farm drukarek 3D.

Skąd ten boom?

Wszystko za sprawą ogromnej  popularności “zielonej energii”.
Czy warto inwestować swój czas w elektrotechnikę?
Jeśli masz zmysł techniczny i nie odstraszają Cię pojęcia, które pojawiły się w tym opisie, to jest szansa na to, że praca w tych zawodach przyniesie Ci satysfakcję i pieniądze.

Specjalista ds. finansowych / Doradca ds. finansów osobistych

Trendy wyraźnie wskazują na to, że ludzie, którzy mają wiedzę z zakresu ekonomii i finansów, a do tego potrafią tworzyć skomplikowane analizy finansowe bez problemu znajdą zatrudnienie.

Wzrosła świadomość klientów indywidualnych, którzy chcą mądrze zainwestować posiadane środki finansowe, chcą zabezpieczyć swoją przyszłość i zbudować swoją poduszkę finansową.
Z dobrym doradcą, który śledzi rynki, zna zależności i monitoruje potrzeby klienta jest o wiele łatwiej.

Analityk danych/Menedżer informacji

Osoby, które zajmują się analityką danych, analizują dane, które pochodzą np. z sieci, z aplikacji, z czytników.

Na podstawie zebranych informacji próbują wykorzystać dane, które pozwalają ulepszać działanie biznesu.

Jak?

Dzięki zebranym danym można zaplanować procesy produkcji, dostosować transport do warunków atmosferycznych albo poprawić łańcuch dostaw.

 

Bez wątpienia firmy, które dzisiaj zatrudniają analityków danych – stawiają na analizę danych zyskują przewagę konkurencyjną i ulepszają swoją obsługę klienta. 

Grafik Komputerowy

Ten zawód od lat trzyma się w okolicach pierwszych miejsc w rankingach najbardziej pożądanych zawodów.

Dlaczego?

Specjalista z wykształconym zmysłem estetyczny, który przy wykorzystaniu profesjonalnych programów graficznych (np. Photoshop) tworzy atrakcyjne projekty graficzne – jest na wagę złota.
Grafik komputerowy znajdzie pracę w agencjach reklamowych, studiach graficznych albo domach mediowych.

Pracownik naukowy

Dzięki możliwości zdobywania kolejnych stopni naukowych – pracownik, który aktywnie działa w środowisku naukowym staje się atrakcyjny na rynku pracy.

Podsumowując:

Teraz już wiesz, że zawód przyszłości, to nie tylko jedna profesja.

To zawód, który staje się odpowiedzią na konkretne potrzeby rynku. No, bo czy pomyślałbyś kiedyś, że personal shopper lub YouTuber znajdzie się na takiej liście?

Ja nie, a jednak!

 

Dlatego też jeżeli będziesz śledził trendy, pojawiające się ogłoszenia albo otwierające się kolejne kierunki studiów, to prawdopodobnie będziesz miał podstawę, która pomoże Ci wybrać satysfakcjonującą drogę zawodową.

Drogę, która przyniesie Ci nie tylko poczucie spełnienia, ale i realne pieniądze, które umówmy się mają znaczenie.

 

Zastanawiasz się nad tym, jak wybrać swoją satysfakcjonującą drogę zawodową?

 

Umów się ze mną na krótką rozmowę i powiedz, na czym stoisz, a później wspólnie nad tym popracujemy.

Tagi: Brak tagów

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *