Rozwój kariery

Jak wykorzystać coaching w rozwoju kariery? Sprawdź, czy coaching jest dla Ciebie

Każdy nastawiony na efekty coach zaczyna współpracę z klientem od rozmowy, czyli od spotkania, które służy ustaleniu potrzeby wdrożenia zmiany.
Wtedy też okazuje się, że nie każdy jest gotowy na pracę nad sobą i nie każdy musi pracować nad rozwojem osobistym lub zawodowym z coachem.

Na szczęście można to szybko sprawdzić. Jak? Na bezpłatnej 30-minutowej sesji coachingowej. Chcesz dowiedzieć się czy coaching jest dla Ciebie? To czytaj dalej!

 

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział:

 • Kim jest coach i jak go sprawdzić.
 • Komu pomaga coach? Kto najczęściej szuka pomocy w rozwoju.
 • Czy coaching jest dla wszystkich.
 • Jak wygląda sesja coachingowa 1:1.
 • Co możesz zyskać przy pracy coachingowej nad sobą.

Kim jest coach?

Coach to osoba, dzięki której możesz znaleźć swoją życiową drogę.

Co mam na myśli mówiąc ‘drogę’, bo być może brzmi to dla Ciebie bardzo tajemniczo.

Tak się składa, że ja tę drogę definiuję jako wspaniałą podróż w głąb siebie samego. I w tym czasie jako Twój partner prowadzę Cię przez proces zmiany. 

W trakcie swobodnej i luźnej rozmowy zachęcam Cię do przeanalizowania obszarów związanych z życiem zawodowym, dzięki czemu możesz z lotu ptaka przyjrzeć się swojej karierze zawodowej albo sferze osobistej.

Nie naciskam, nie zmuszam, nie narzucam Ci mojego sposobu myślenia i postrzegania rzeczywistości.

Co w takim razie robię?

Proponuję Ci obranie takiej perspektywy, dzięki której na spokojnie pracujesz nad swoimi możliwościami, by na koniec dotrzeć do miejsca, w którym spotykasz swój własny cel. 

Coach to osoba, która Cię wspiera i pomaga ułożyć Ci proces, dzięki któremu układasz własne cele i obmyślasz środki ich realizacji. W trakcie sesji coachingowych możemy skupić się na kilku metodach i sposobach rozwijania drogi zawodowej lub osobistej.

Jak sprawdzić coacha?
Po czym poznać, że taka osoba zna się na tym, o czym mówi?

Jeżeli zadajesz sobie takie pytanie to oznacza, że bardzo świadomie podchodzisz do tematu rozwoju osobistego czy zawodowego i zwracasz uwagę na kompetencję osoby, która będzie z Tobą rozmawiała. Gratulacje!

To jak sprawdzić kompetencje coacha?

Po pierwsze wybieraj osoby, które dysponują odpowiednim wykształceniem, doświadczeniem i certyfikatami instytucji, które potwierdzają ich wiedzę. Ekspert z przyjemnością podzieli się z Tobą takimi informacjami. 

Po drugie zwróć uwagę na opinię, referencję i dodatkowe aktywności osoby, która prowadzi coaching. Mam tu na myśli aktywność w social mediach, udział w konferencjach branżowych, wystąpienia publiczne, kursy i wyzwania, które organizuje coach.

Zawsze sprawdzaj osoby, z którymi chcesz współpracować i to dotyczy każdej dziedziny, nie tylko rozwoju osobistego i zawodowego.

Komu pomaga coach? Kto najczęściej szuka pomocy w rozwoju?

Gdybyś dzisiaj mnie zapytał o to z kim pracuję, to odpowiedziałabym Ci, że z osobami, które pragną zmiany. Co to oznacza? Najłatwiej mi będzie pokazać Ci, kto się do mnie zgłasza, komu pomagam i w jakich obszarach jestem w stanie Ci pomóc.

Pomagam 3 grupom osób. Wspieram:

 • Osoby, które pragną zmiany, ale nie wiedzą jakiej.

Taka osoba najczęściej czuje, że coś jest nie tak. Zauważa problem i chce coś zmienić, ale jeszcze nie wie co chce robić, a przez to nie ma pomysłu co dalej. 

 

 • Osoby, które wiedzą jakiej zmiany chcę, wiedzą co robić, ale nie wiedzą jak to zrobić.

Tu najczęściej zgłaszają się do mnie osoby, które mają wizję, znają kierunek i mają pomysł na siebie, ale jednak nie wiedzą co zrobić, aby dostać się do miejsca, w którym chcą być. Nie potrafią określić sobie takiej ścieżki krok po kroku i punkt po punkcie, dzięki której byłoby im łatwiej dotrzeć do celu. Czasami też nie mają pomysłu na to u kogo szukać pomocy.

 

 • Osoby, które wiedzą co i jak robić, w jakim kierunku, ale ostatecznie tego nie robią.

Tutaj znajdują się klienci, którzy marzą o lepszej karierze, o awansie i marzą o spełnieniu zawodowym, bo chcą przejść na wyższy poziom satysfakcji zawodowej. Nie interesuje ich lepsza praca dla lepszej pracy, tylko pragną zmian po to, aby podnieść poziom i jakość swojego życia. Wiedzą, jakiej zmiany pragną, gdzie iść, ale ostatecznie z jakichś powodów tego nie robią. I naszym wspólnym celem jest sprawdzenie dlaczego.

Czy coaching jest dla wszystkich?

Nie. I mogłabym Ci opowiadać, o tym, że niektórzy potrzebują większej ilości spotkań, że trzeba z nimi dłużej popracować, ale okazuje się, że nie każdy jest na to gotowy albo w ogóle nie potrzebuje takich sesji. I to też jest ok.

Każdy z nas znajduje się na innym etapie rozwoju i na innym etapie realizacji zmian osobistych lub zawodowych. Ale niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś, to musisz być gotowy do wejścia na proces zmiany, bo jak się okazuje – to nie zawsze jest takie łatwe. A czasami bywa nawet bolesne, niekomfortowe i skomplikowane. 

Dlaczego?

W trakcie sesji coachingowych głęboko wchodzisz w proces zmiany, a nawet dotykasz takich obszarów, których nigdy wcześniej nie zauważałeś. I może zabrzmi to bardzo górnolotnie, ale po takich rozmowach już nigdy nie będziesz taki sam, bo otworzysz się na inną perspektywę, której nie widziałeś. Jednym słowem wychodzisz poza schematy i w końcu dostrzegasz inne możliwości.

Przykład:

W trakcie rozmów poznajesz swoje mocne strony i odkrywasz, że świetnie czujesz występując publicznie. Postanawiasz podzielić się swoją wiedzą i zaczynasz nagrywać lajwy na Facebooku lub Instagramie, choć dotychczas wydawało Ci się, że to nie jest dla Ciebie, bo w zespole zawsze byłeś z boki i nigdy nie przejmowałeś roli lidera.

 

I teraz ważne pytanie. 

Czy każda osoba może skorzystać z coachingu? 

Każda, która chce i jej potrzeby skupione są wokół rozwoju osobistego i zawodowego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podopieczny dowiaduje się, że sesje coachingowe powinny wyprzedzić spotkania z psychoterapeutą ponieważ waga problemów wykracza poza kompetencje coacha.

Jest też dobra wiadomość.

Twój coach skieruje Cię do odpowiedniej osoby, która zaopiekuje się tematami, z którymi się borykasz, dzięki temu trafisz do specjalisty, który poprowadzi ewentualną terapię. 

Jak wygląda sesja coachingowa 1:1, którą prowadzi coach?

Pokażę Ci teraz (w kilku punktach) jak wygląda spotkanie i sesja coachingowa ze mną, dzięki temu dowiesz się czego możesz się spodziewać, ile musisz z siebie dać, jak to wygląda z mojej perspektywy i jakie efekty możesz osiągnąć po spotkaniach z coachem.

 

Od czego zaczynamy?

 

 1. Ustalamy formę kontaktu (online lub osobiście).
 2. Umawiamy się na spotkania, podczas których dowiadujesz się, że będziemy traktowali się jak partnerzy.
  Dlaczego?
  Tu nie ma hierarchii i lepszego lub gorszego położenia. Jesteśmy tacy sami.
 3. Do rozmowy z Tobą podchodzę bardzo otwarcie bez żadnych założeń, stereotypów i schematów myślenia. Mamy czystą kartę, którą wspólnie wypełnimy. Czym?
 4.  Skupimy się na Twoich przemyśleniach, a zaczniemy od analizy Twojej aktualnej sytuacji. W końcu wspólnie musimy sprawdzić co Cię blokuje, prawda?
 5. W większości sytuacji to Ty wykonujesz ogromną pracę. Ja podążam za Tobą.  Jestem z boku jak sufler i proponuję Ci ćwiczenia, narzędzia i możliwości rozwiązania problemów.
  Właśnie tak towarzyszę Ci w procesie zmiany, który będzie u Ciebie zachodził.
 6. Wspólnie penetrujemy ciemne i jaśniejsze zakamarki Twojego życia. Po co? To okazja do tego, abyś mógł poznać i odkryć obszary, do których nigdy nie sięgałeś, abyśmy mogli wydobyć Twoje uśpione zasoby.
 7. W zależności od Twojej sytuacji dobieram odpowiednie narzędzia. Moim zadaniem jako coacha jest wskazanie Ci innej perspektywy. 
 8. W pewnym momencie zaczynasz dostrzegać nowe okoliczności, nowe możliwości, zamykasz stare rozdziały. Sypiesz pomysłami jak z rękawa i wtedy mówisz głośno “Aaaa, acha! O to chodziło!” No i mamy to! To jest moment acha, o który nam chodziło! 🙂

 

Pamiętaj!

Moją rolą jest być przy Tobie w procesie zmiany. Ja niczego nie robię bez Ciebie, za Ciebie i bez Twojej zgody. Nie oceniam, nie doradzam i nie wartościuje żadnego Twojego wyboru. Jesteś wolny i to Ty decydujesz, w którą stronę pójdziemy na długi spacer.

Możemy spakować plecak na górską wyprawę, albo ubrać sandały i iść po plaży. Rozumiesz, o co mi chodzi?

Czy, aby dokonać zmian potrzebny jest coaching?

Zapytasz teraz “Iza, czy tego wszystkiego nie można zrobić samodzielnie? Czy ja potrzebuję do tego drugiej osoby?”

Wiesz co jest w tym wszystkim najlepsze? Właśnie to, że jeśli masz na to siły, wiesz jak to zrobić, to możesz to zrobić samodzielnie. Możesz przeprowadzić autocoaching. Wierzę, że każdy ma w sobie zasoby i może zrobić to dla siebie.

Co zyskujesz przy pracy coachingowej?

 • poznajesz swoje granice, dzięki temu wiesz jak ją przesuwać jeśli tego potrzebujesz w danym momencie
 • krystalizują się Twoje swoje cele, dzięki temu wiesz o co walczysz
 • uczysz się analizy relacji, w których na co dzień żyjesz
 • nabywasz dobrego nastawienia do siebie, a to pozwala Ci lepiej poczuć się z samym sobą nawet w sytuacji, kiedy coś nie idzie po Twojej myśli
 • zaczynasz wierzyć w swoje możliwości, dzięki temu nie cofasz się przed nowymi wyzwaniami, bo wiesz, że sobie poradzisz
 • utwierdzasz się w przekonaniu, że Twoje marzenia są realne
 • budujesz poczucie wewnętrznej siły i wartości.

Jak sprawdzić, czy coaching jest dla mnie?

Zastanawiasz się, czy coaching jest dla Ciebie?

Czy coach będzie Ci pasował, czy będziecie nadawali na tych samych falach?

To dobrze!

Dobra wiadomość jest taka, że sesje coachingowe to nie małżeństwo sprzed 70 lat. My możemy sprawdzić, czy do siebie pasujemy! Jak?

Na szczęście bardzo prosto. Umawiamy się na bezpłatną 30-minutową sesję i oboje dowiadujemy się, czy jesteśmy w stanie razem współpracować.

A mówię to dlatego, bo musisz wiedzieć, że ja nie pracuję z każdym. Po 30 minutach na 95% mogę Ci powiedzieć, czy pakujemy plecak, czy mamy co robić (bo chcesz zmian). Ty też musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy masz na to czas i czy jesteś na zmiany gotowy?

 

 

Nie ma drogi na skróty! Na pracę z sobą samym i coachem musisz być gotowy!

Chcesz sprawdzić, czy jesteś gotowy?

Umów się na bezpłatną 30-minutową sesję coachingową, dzięki której przekonasz się, czy to jest dobry moment na rozwój osobisty lub zawodowy i konkretne zmiany!

 

Do usłyszenia!

Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *