zmień pracę na lepszą

Jak skutecznie realizować noworoczne postanowienia?

Poznaj 7 błędów, które ograniczają działania i sprawdź, czy dotyczą też Ciebie

Masz 103 pomysły na to co chciałbyś zrealizować w 2021 roku i czujesz, że musisz wszystkie wykonać od razu?

A może wręcz przeciwnie – na Twojej liście jest tylko kilka postanowień, ale każde z nich wymaga dokładnego przygotowania i wiesz, że to spore wyzwanie?

W jednym i drugim przypadku warto przygotować plan działania. Jedyne, co musisz zrobić to wiedzieć, od czego zacząć i jak wykorzystać proces planowania.

Jak?

Przeczytaj wpis, dzięki któremu dowiesz się jakich błędów unikać przy noworocznych postanowieniach, jak realizować plany, stawiać cele i odhaczać kolejne sukcesy na swojej liście.

 

Wszystko na to wskazuje, że po przeczytaniu wpisu będziesz wiedział:

 • Dlaczego warto planować przyszłość i wyznaczać cele.
 • Dlaczego postanowienie noworoczne są tak ważne.
 • Jakie błędy popełniamy przy planowaniu i od razu skazujemy nasze postanowienia na niepowodzenia.

Gdyby ludzie realizowali wszystkie noworoczne postanowienia, które pojawiają się w ich głowach, to wiedza o planowaniu i osiąganiu celów byłaby zupełnie niepotrzebna. Sęk w tym, że samo zaplanowanie  – choć jest ważne – jeszcze nie zapewnia sukcesu. Jeśli chcesz zrealizować plany, osiągnąć sukces i wyznaczone cele, musisz wyjść poza dotychczasowy schemat i nauczyć się metodycznie działać.

Dlaczego postanowienia noworoczne mają 10 x większą szansę na ich zrealizowanie niż inne postanowienia?

Zacznę od pytania. Czy wiedziałeś o tym, że tylko 8-15% ludzi realizuje noworoczne postanowienia?

Tak!

Okazuje się też, że 80% pomysłów, związanych z noworocznym postanowieniem upada w 2 tygodniu lutego. To nie brzmi zachęcająco, prawda?

A gdyby tak zmienić podejście? 

Bo wiesz… postanowienia noworoczne mogą być skuteczne, bo ze względu na okoliczności zwiększają szansę na zmianę. Dlaczego? Właśnie dlatego, że składane są w tak wyjątkowych okolicznościach.

Dlaczego warto planować przyszłość i wyznaczać cele?

Wiele osób przyznaje, że wraz z końcem roku czuje ogromną potrzebę wykonania podsumowania. Zazwyczaj koniec roku to taki moment, w którym zastanawiamy się nad tym, czy miejsce, w którym jesteśmy w tej chwili jest dla nas właściwe, albo czy obecna praca pozwoli nam realizować marzenia. 

Być może Ty też jesteś w tej chwili w takim momencie, w którym nie wiesz co robić.

Ale wiesz co?

Nie ma się czego wstydzić, bo to znak, że prawdopodobnie zależy Ci na stworzeniu lepszych okoliczności dla siebie i swojej rodziny.

 

To dlaczego warto planować przyszłość i wyznaczać cele?

 • Planowanie daje okazję na to, aby przemyśleć wizję swojej kariery i dostosować ją do aktualnych realiów, dzięki czemu nie marnujemy czasu i energii na podążanie ścieżką, która wygląda jak ślepy zaułek.
 • Planowanie daje okazję do wyznaczenia konkretnych punktów, kamieni milowych i sprawdzenia, czy to, co zaplanowaliśmy daje nam satysfakcję zawodową. Bez tego się o tym nie dowiesz!
 • Planowanie pozwala nam osiągać więcej, a przy okazji wychodzić ze strefy komfortu, bo nic tak nie daje satysfakcji, jak myśl o tym, że udało nam się pokonać własną granicę.

 

Nie wiem, czy wiesz, ale od tego, w jaki sposób podejdziesz do wyznaczania i realizowania planów, zależy Twoje powodzenie.

Za chwilę poznasz 7 błędów, które sprawiają, że postanowienia i nasze plany stają się bardziej odległe – jeśli będziesz ich świadomy będzie Ci dużo łatwiej realizować plany i stawiać kolejne cele.

Na koniec zaproszę Cię na bezpłatne wyzwanie, dzięki któremu będziesz mógł powiedzieć dzień dobry kariero w 2021 roku.

 

7 błędów, które sprawiają, że Twoje postanowienia mogą być skazane na niepowodzenie

Za chwilę przeczytasz listę przyczyn, które wpływają na trudności w realizowaniu celów. Pomyślałam jednak, że samo ich podanie to za mało, bo co z tego, że je poznasz, jak nie będziesz miał pomysłu na to, jak sobie z tym skutecznie poradzić.

Dlatego oprócz listy – znajdziesz tutaj od razu gotowe rozwiązania. Liczę na to, że pomogą Ci postawić pierwsze kroki na drodze do sukcesu.

 

1. Stawiamy cele zbyt abstrakcyjnie, zamiast konkretnie.

 

Często formułujemy sobie postanowienie zbyt ogólnie i bez daty, np. schudnę trochę, zacznę szukać nowej pracy, rzucę palenie w tym roku.

Jeśli jest to zbyt ogólnie i nie wiadomo kiedy nastąpi – trudniej to zinterpretować w realizacji, a tym bardziej ocenić postępy.

Lepiej przemyśleć dokładnie co to dla Ciebie oznacza i wpisać konkretne zadanie z tym związane, np. odpowiednio: zamiast schudnę trochę wpisz – od dnia… przestanę podjadać po godz.20,

zamiast „zacznę szukać nowej pracy” – w ciągu dwóch tygodni od dnia… wyślę 40 CV, itd.

Ważne jest określenie działania w czasie – nie strzelaj sobie przy tym w kolano, podaj datę, która faktycznie jest dla Ciebie realna.

 

2. Stawiany cel jest zbyt duży lub zbyt ambitny

 

Lepiej załóż sobie jeden cel i trzymaj się planu, niż od razu kilka. Jeśli dasz sobie zbyt dużo na głowę naraz – będzie to obciążenie, które wcześniej czy później spowoduje porzucenie realizacji. Oczywiście masz pokusę, żeby zmieniać kilka rzeczy naraz, ale weź pod uwagę, że zmiana wymaga wypracowania konkretnych nawyków, czyli codziennej, systematycznej pracy.

Samo przekroczenie i wejście w Nowy Rok nie spowoduje magicznej zmiany, ale tylko może ją zapoczątkować.

Potem trzeba się nastawić na ciężką pracę nad sobą w różnych działaniach. Prawdopodobnie czas pozwala Ci na pracę nad jednym nawykiem jednocześnie – daj sobie to przyzwolenie na małe kroki i ustal małe zadanie do realizacji.

3. Pozwalamy sobie na ew. wycofanie się z postanowienia, zamiast podzielić się planami z innymi.

 

Snujemy po cichu plany, a chcemy pochwalić się już sukcesami.

Co zrobić, by na tym etapie zwiększyć szansę na realizację?

Podziel się swoimi planami z innymi – działa to jak zobowiązanie, opowiadaj o swoich potrzebach i postanowieniach. Oczekuj tym sposobem wsparcia w swoich działaniach – przechodzimy do kolejnego punktu.

 

4. Nie zapewniamy sobie wsparcia w realizacji planów  

 

Wsparcie w procesie zmiany jest bardzo istotne. W każdej zmianie mamy chwilę zwątpienia i załamania.

Chodzi o to, żeby w takich momentach zapewnić sobie wsparcie konkretnej osoby/grupy.

Najlepiej wcześniej przedstawić swoje oczekiwania – jakiego rodzaju wsparcia oczekujesz.

To również ochroni nas przed niechcianym wsparciem, czyli otoczeniem, które czasem niechcący, próbuje zbojkotować Twoje plany.

5. Mówimy zbyt często, że coś powinniśmy, a nie, że chcemy to robić

Jednak racjonalizacja działań może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

Czyli spróbuj osadzić swoje postanowienie noworoczne w ciekawszych realiach, nasączonych emocjami – wtedy chęci i motywacja będą większe i utrzymają się na dłużej.

Np. nauka języka obcego oparta tylko i wyłącznie na regułach gramatycznych lub przerabianiu książki może być nudna.

Ale już spotkanie i rozmowa ze znajomym obcokrajowcem jest dużo ciekawsza.

W związku z racjonalizacją nieraz mówimy, że coś „muszę”, zamiast „chcę”. Spróbuj złapać ten moment i zamienić – wtedy się okazuje, że Ty tak naprawdę tego chcesz i dlatego to robisz.

 

6. Nie mamy skonkretyzowanego planu

 

Postanowienia noworoczne powinny być spisane w formie konkretnego planu, rozpisanego na drobne zadania określone w czasie.

Po co?

Wtedy skonkretyzowany plan nabiera sensu i ma dużą szansę powodzenia. Jeśli chcesz zrobić to porządnie, to usiądź, odpowiedź na takie pytania:

 1. Co chcesz osiągnąć?
 2. Po czym poznasz, że to osiągnąłeś?
 3. Na kogo wpłynie twoje przedsięwzięcie?
 4. Kto może mieć na nie wpływ?
 5. Po czym każda z tych osób pozna, że przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem?
 6. Co trzeba zrobić, żeby osiągnąć wyznaczone cele?
 7. Kiedy to trzeba zrobić?
 8. Ile to będzie kosztowało?
 9. Kto to wykona?
 10. Co może pójść nie tak?
 11. Co mogłoby mi pomóc zrealizować projekt taniej, szybciej, łatwiej?
 12. Co zrobić, żeby zapobiec lub złagodzić wydarzenia negatywne? (pkt 10)
 13. Co zrobić, aby wykorzystać lub wzmocnić wydarzenia pozytywne? (pkt 11)

 

 

7. Nie nagradzamy się za poszczególne etapy realizacji.

 

Często mamy przekonanie, że nagroda nam się należy jak odnotujemy sukces. Oczekujemy spektakularnego sukcesu. Tymczasem spróbuj zauważyć małe sukcesy w postaci realizacji poszczególnych etapów zadania.

Spraw sobie małą przyjemność w nagrodę. To wspaniale podtrzymuje motywację i napędza do dalszej pracy.

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z procesem zmiany, daj znać. Pamiętaj, że zawsze możesz się zapisać na darmową konsultację.

Na koniec mam dla Ciebie zaproszenie na bezpłatne wyzwanie, dzięki któremu 

 • będziesz mógł określić swoje cele zawodowe na 2021 rok,  
 • jeśli czujesz taką potrzebę, to znajdziesz też okazję do tego, aby przyjrzeć się swojej karierze, bo dzięki wyzwaniu dowiesz się, czy podążasz w odpowiednim dla siebie kierunku
 • dowiesz się jak sprawdzić, czy czujesz satysfakcję zawodową, bo będziesz wiedział co wyznacza i wskazuje Ci sukces zawodowy.

Pełen komplet informacji na temat wyzwania znajdziesz na stronie wyzwania Dzień dobry Kariero!

Będzie mi miło, jeśli wspólnie zaplanujemy rok 2021.

Do zobaczenia!

Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *