Wzmacniaj poczucie własnej wartości

Kto ma największy wpływ na Twoją pewność siebie?

Może i rano wstałeś z uśmiechem na twarzy, ale jestem pewna, że po takiej sesji porównywania się, czujesz się kiepsko. 

Ile razy w ciągu dnia zdarza Ci się pomyśleć o spotkanej gdzieś przypadkowo osobie: „Jak ja jej zazdroszczę…” i tu w głowie płynie cała litania, w czym ta osoba jest lepsza od Ciebie.

Energia do działania wyparowała, a Twoja pewność siebie jest bliska zeru. Wydawałoby się więc, że Twoja pewność siebie może zależeć od innych.

Ale czy na pewno? [VLOG]

Jak kształtuje się pewność siebie?

Nie odkryję tu Ameryki, jeśli powiem Ci, że Twoja pewność siebie kształtowała się już od urodzenia. Jeśli Twoi rodzice reagowali czułością i troską na Twój płacz jako niemowlaka, to wzrastałeś w poczuciu bezpieczeństwa.

 

 

Dorastałeś w poczuciu sprawstwa i wiary w swoje możliwości.

Działo się to w toku rozwoju, kiedy rodzice dawali Ci przestrzeń na samodzielne podejmowanie decyzji.

Zdobywając coraz to nowe umiejętności uczyłeś  się ponosić konsekwencje swoich decyzji.

 

Niestety, wiele osób nie ma takich doświadczeń.

A my, ludzie, potrzebujemy kontaktu z innymi, szukając u nich potwierdzenia swojej wartości.

Jeśli więc w dzieciństwie czyjeś potrzeby były deprecjonowane, to zaczynał on wierzyć, że nic nie znaczy, skoro nikt się nim nie interesuje.

 

Drugą skrajnością mogła być nadmierna kontrola rodziców, którzy wyręczali je i nie pozwalali działać samemu.

Dzieje się tak z obawy przed utratą władzy nad dzieckiem, czy z pragnienia jego ochrony. 

Ten sposób wychowania też mocno wpływa na pewność siebie dziecka, które boi się podjąć jakiekolwiek działanie, bo cały czas otrzymuje sygnał, że sobie nie poradzi.

Wydawałoby się więc, że jeśli rodzina nas tak mocno mogła ukształtować, środowisko potem tylko te cechy utwierdziło, to w dorosłym życiu już nie ma rady. Albo ktoś jest pewny siebie, albo nie i koniec.

Twoje życie, to Twoja odpowiedzialność

W zasadzie, na poprzednim akapicie mogłabym skończyć, gdyby to było prawdą. Poniekąd tak jest, środowisko mocno warunkuje nasze poczucie bezpieczeństwa, ale o nim NIE DECYDUJE

Oczywiście, trudno jest wyjść ze starych schematów. Łatwiej jest zwalić winę za niepowodzenia, mówiąc: „Nigdy mi się nic nie udaje. Jestem do niczego”, niż wziąć za nie odpowiedzialność i coś zmienić. Łatwiej jest dokonywać wyborów, kierując się opinią innych, bo potem zawsze można wskazać winnego w tamtej osobie, niż znowu, samemu wziąć odpowiedzialność.

Niestety, żyjąc w taki sposób, oddajesz władzę nad swoim życiem w obce ręce. To nie Ty wyznaczasz kierunek, do którego zmierzasz, tylko pozwalasz, aby inni za Ciebie to robili.

Jeśli działasz w ten sposób, to nie dziw się, że ciągle czujesz się źle ze sobą i swoim życiem.

Pewność siebie daje wolność

Zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli zawsze żyłeś cudzym życiem, nagła zmiana w tej materii może być trudna, ale nie niemożliwa, a wręcz konieczna!

Przede wszystkim, zapamiętaj, że pewność siebie pozwoli Ci podejmować swoje własne decyzje. Możesz oczywiście szukać rady u kogoś bardziej doświadczonego. Ale nie potraktujesz zdania innych, jak wyroczni, tylko ostateczne słowo będzie należało do Ciebie. 

 

Niewątpliwie warto zadbać o przyjaźń z samym sobą i zaufanie do siebie, ponieważ to daje Ci wolność. Przestajesz się bać, ale pełen energii wychodzisz do życia, żeby zbierać nowe doświadczenia. 

Zmiana jest możliwa

Pewność siebie zależy od Ciebie!

Możliwe, że miałeś trudne doświadczenia, które Twoją pewnością siebie zachwiały.

Ale nie pozwól się im zamknąć na świat i na siebie samego. W opozycji do ciągłego kierowania się opinią innych na swój temat – zacznij wierzyć w siebie!

To jak o sobie myślisz, jest Twoją indywidualną decyzją.

Tak samo, to, czy pozwalasz innym na krytykowanie Ciebie i czy to ma wpływ na Twoje postrzeganie siebie. Niewątpliwie, jako dziecko mogłeś nie być tego świadomy.

Niegdyś nie miałeś też narzędzi, aby tym niszczącym schematom się przeciwstawiać.

Jako dorosły, masz na to wpływ i od Ciebie zależy, czy z tego skorzystasz.

Nic nie dzieje się ot tak!

Budowanie pewności siebie to ciągły proces. Nie jest on wynikiem jakiegoś jednorazowego wielkiego działania, ale składa się z wielu małych kroczków.

Podpowiem Ci coś.

Kiedy na sesjach z klientami pracujemy nad tym tematem, bardzo zachęcam ich do pracy z dziennikiem marzeń, czy wdzięczności.

Spróbuj, bo widząc, ile już masz, łatwiej będzie Ci się otworzyć na nowe.

Zaczniesz wierzyć, że nawet marzenia są w zasięgu Twojej ręki.

Zaplanuj rozwój kariery

Sprawdź

Akademię Satysfakcji Zawodowej i Pewności Siebie

Podsumowując.

Jakkolwiek mogłoby się wydawać, że pewność siebie jest nie do ruszenia, bo albo ją masz, albo nie, widzisz, że mimo tej powszechnej opinii wcale tak nie jest.

Dlatego nie poddawaj się opinii innych o sobie.

Małymi krokami zaprzyjaźnij się ze sobą, a już niedługo zobaczysz, że możesz wiele zdziałać, bo pewności siebie naprawdę można się nauczyć!

Małe kroki
Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *