wygraj rozmowę kwalifikacyjną

5 najbardziej krępujących pytań rekruterów i jak na nie odpowiedzieć

I jak na nie odpowiedzieć?

Nareszcie! Udało Ci się znaleźć tę jedyną, wymarzoną ofertę pracy. Cieszysz się jak dziecko i chce Ci się skakać z ekscytacji. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie rozmowa kwalifikacyjna…

Na myśl o niej, cały Twój entuzjazm ulatuje, jak powietrze z dziurawego balona.

I choć masz prawo czuć stres, to jest na niego sposób. Posłuchaj, podpowiem Ci, jak na te niewygodne pytania odpowiedzieć.

Rozmowa kwalifikacyjna – dlaczego jest tak stresująca?

Każdy w zespole chce mieć najlepszych pracowników, dlatego rozmowa kwalifikacyjna ma za zadanie tych najlepszych wybrać. Pewnie od razu sobie pomyślisz, że chyba jednak nie masz czego szukać, bo choć może wiele potrafisz, to jednak dużo też Ci brakuje. Takie właśnie myślenie jest jednym z powodów, przez które sytuacja rozmowy wstępnej jest dla Ciebie trudna.

To zrozumiałe, skoro w większości, w domu, czy w szkole, słyszałeś o tym, co masz poprawić, gdzie popełniłeś błąd, lub czego jeszcze nie umiesz. Natomiast osiągnięcia były niejednokrotnie niedoceniane. I jak tu wzrastać w poczuciu własnej wartości? No nie jest to łatwe, ale do zrobienia. Jednak to temat na inny wpis.

 

Praca na swoich mocnych stronach z pewnością pomoże Ci się mniej denerwować. A kiedy razem ze mną przeanalizujesz pięć najczęściej zadawanych na rekrutacji pytań, poczujesz się jeszcze pewniej. No to zaczynamy.

1. Powiedz coś o sobie. Czyli pytanie o autoprezentację.

Nic dziwnego w tym, że przyszły pracodawca chce poznać nowego członka zespołu. W końcu w pracy spędzamy znaczną część naszego życia.

Stąd pojawia się prośba, abyś powiedział coś o sobie: Kim jesteś? Lub w innej formie – Dlaczego akurat Ty powinieneś zostać do tej pracy przyjęty?

 

rozmowa kwalifikacyjna

Aby odpowiedzieć na to pytanie przyda Ci się w CV podsumowanie zawodowe. W tym dokumencie tę część umieszczasz na pierwszej stronie. Oczywiście powinieneś mieć kilka wersji takiego podsumowania, aby uwypuklić w każdym z nich inne cechy, najlepiej pasujące do danego stanowiska.

Na potrzeby rozmowy kwalifikacyjnej to podsumowanie rozszerz, żeby Twoja wypowiedź była wyczerpująca. Nie przesadzaj jednak z długością. Zbyt rozbudowana wypowiedź może znudzić i sprawić, że rekruterowi trudno będzie wychwycić sedno Twojej wypowiedzi.

Twój profil kandydata, powinien zawierać takie informacje, jak:

  • to, kim jesteś,
  • Twoje 3 największe sukcesy zawodowe,

informację na temat tego, w czym Ty możesz przysłużyć się firmie.

2. Dlaczego chcesz zmienić pracę? Czyli pytanie o Twoją motywację.

Powody zmiany pracy mogą być przeróżne. I tu, tak naprawdę, nie jest ważne to, co Tobą kieruje, że chcesz zmienić pracę. To znaczy, to jest ważne dla Ciebie, ale dla rekrutera, Twój powód może być niewystarczający, czy wręcz dyskwalifikujący Cię na wstępie.

 

O jakich powodach nie warto wspominać? Po pierwsze kwestie finansowe. Do tego tematu i tak dojdziecie w toku rozmowy, a pytanie o chęć zmiany pracy otwiera Ci drzwi, żeby móc się znowu jak najlepiej zaprezentować. Wykorzystaj więc to.

 

Złym pomysłem jest też mówienie, że chcesz zmienić pracę, bo w poprzedniej były konflikty itp. To może od razu skreślić Cię, jako potencjalnego pracownika, bo skoro tam były konflikty, to mogą być i tu. Po co więc w ogóle ryzykować zatrudniając Cię? Temat konfliktów jeszcze rozszerzę w kolejnym punkcie.

 

O czym zatem mówić? Najlepszym powodem do zmiany powinna być Twoja chęć rozwoju. Powiedz, w jakich obszarach praca w tym miejscu pomoże Ci rozwinąć konkretne kompetencje i niech to będzie Twoją motywacją do zmiany.

Rozwój osobisty jest zawsze mile widziany.

3. Czy miałeś jakieś konflikty w poprzedniej pracy?
Pytanie o to, czy umiesz pracować w zespole

Pytanie o konflikty, często występuje też w formie: Kogo w poprzedniej pracy nie lubiłeś? Może myślisz, po co w ogóle zadawać takie pytanie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Konflikty w pracy obniżają morale i wydajność pracowników. Lepiej więc zawczasu sprawdzić, czy nie narażamy firmy na takie sytuacje.

Rekruter bada też tym pytaniem, jak bardzo jesteś osobą komunikatywną i otwartą na rozwiązania. I wcale tu nie chodzi o to, aby przedstawić się, jako ktoś bez wad, bo nikt w to nie uwierzy. Odpowiadając na to pytanie, udowodnij, że mimo konfliktów, które (nie oszukujmy się), wcześniej czy później, mogą się pojawić, umiesz sobie z nimi poradzić.

 

W odpowiedzi możesz więc przytoczyć jakąś konfliktową sytuację z poprzedniej pracy i jak udało Ci się ją rozwiązać.

 

I pamiętaj, NIGDY nie mów źle o swoim poprzednim pracodawcy, czy współpracownikach, bo to może bardzo źle o Tobie świadczyć.

4. Jakie są Twoje słabe strony?
Czyli pytanie tak naprawdę o Twoją samoświadomość

Jak już wspomniałam, nie ma co się idealizować, bo nikt nie uwierzy, że jesteś bez wad. Świadomość słabych stron świadczy o Twojej pewności siebie. Wiesz, nad czym masz pracować i to robisz.

 

Odpowiadając na to pytanie, pamiętaj, aby mówić o takich słabych stronach, które nie mają bezpośredniego wpływu na pracę, o jaką się starasz. Wyobraź sobie siebie, na miejscu rekrutera. Siedzi przed Tobą człowiek, który ma zostać przyjęty do pracy w nowo tworzącym się oddziale, gdzie będzie wymagana dobra komunikatywność i umiejętność pracy z ludźmi.

On natomiast, jako swoją słabą stronę wymienia to, że nie umie się dogadywać z innymi…

 

Słysząc taką odpowiedź, trudno jest zakładać, że nowy oddział będzie funkcjonował, jak należy, skoro komunikacja w zespole stoi pod dużym znakiem zapytania. Zatem wady – tak, ale nie wpływające na sposób wykonywania przez Ciebie pracy.Swoje fundamenty określisz w Akademii – sprawdź czy to coś dla Ciebie – tylko 2.16 zł dziennie (!)

5. Jaka jest Twoja wymarzona praca?
Czyli pytanie o cele.

znajdź pracę marzeń

To pytanie pokazuje Twoją chęć rozwoju. Dlatego ważne jest, abyś miał, chociaż w zarysie cel, do którego zmierzasz oraz to, w jaki sposób chcesz go osiągnąć, oraz etapy tej drogi.
Przedstawiając wizję siebie za kilka lat, pokazujesz, że jesteś otwarty na zmiany i chętny do działania, że masz po prostu pomysł na siebie.

Dobrze by było, aby ten cel licował z tym, o jaką pracę się starasz. Możesz możliwość zatrudnienia w danym miejscu, przedstawić jako jeden z etapów do osiągnięcia tego celu, lub nawet jako cel końcowy – pokazując jakie działania Cię do niego doprowadziły.

Mając już te wszystkie pytania objaśnione, usiądź wygodnie i się nad nimi porządnie zastanów.

Nie spiesz się, żebyś mógł zrobić to dokładnie.

Pamiętaj też, że niektórych pytań w ogóle nie powinno się zadawać, np. o to, czy planujesz zakładać rodzinę itp. Wiedz też, że nie musisz przyjmować i zgadzać się na wszystkie warunki.

To Tobie ma być dobrze w tej pracy, więc jeśli w czasie rekrutacji cokolwiek Cię zaniepokoi, może warto poszukać czegoś innego.

 

 

Napisz w komentarzu jak Ty sobie radzisz z odpowiedziami na takie pytania.

Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *