Osoby, które nie mogą wykazać się sporym doświadczeniem, mają dużo trudniej zdobyć pracę, zwłaszcza taką wymarzoną. Na etapie starania się o pracę warto wykazać się innymi atutami.
To dotyczy w szczególności osób, które:
– są w trakcie studiów lub po studiach i które szukają swojej pierwszej pracy,
– lub też dla osób, które nie są świeżymi absolwentami, ale miały dłuższą przerwę w zatrudnieniu i chciałyby odnaleźć się na rynku pracy,
– albo też dla osób, które nigdy nie miały stałego zatrudnienia, a jedynie podejmowały się zleceń, a teraz chcą znaleźć swoją pierwszą pracę.
W tym artykule poznasz kilka dobrych, sprawdzonych sposobów na to jak znaleźć skutecznie pierwszą pracę nawet, gdy nie masz doświadczenia.
Często słyszę od osób, które szukają satysfakcjonującej pracy „jak ja mam w ogóle startować na rynek pracy jak nie mam żadnego doświadczenia”.
To, co możesz zrobić już teraz.
1. Dopracuj swoje CV
Twoje CV nie będzie się wyróżniać doświadczeniem zawodowym. Jednak całą uwagę w CV musisz skupić na:
– swoich największych atutach,
– kluczowych kompetencjach i umiejętnościach,
– znajomości np. języków obcych,
– motywacji do dalszego rozwoju zawodowego.
Największe rzeczy dzieją się w CV w następujących sekcjach:
>> podsumowanie zawodowe,
>> umiejętności/ kluczowe kompetencje,
>> zainteresowania.
Pokaż jaką masz motywację do pracy i jak się to wpisuje w Twój plan rozwojowy.
W podsumowaniu zawodowym napisz o tym – kim jesteś, czym się zajmujesz, co jest Twoim największym wyróżnikiem, jakimi kompetencjami dasz wartość tej firmie. Pokaż czy Twoje działania są powodowane motywacją do rozwoju zawodowego.
Twoje CV powinno pokazywać Twoją największą wartość, wyróżniać te elementy, na które chcesz, aby rekruter zwrócił uwagę.
Należy pamiętać o tym, że CV to nie jest zbiór całego Twojego życia, ale najważniejszych informacji, które są ważne z punktu widzenia aplikacji na dane stanowisko pracy.
2. Miej PLAN na siebie
Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, nie jesteś atrakcyjnym kandydatem. Jeśli nie możesz pochwalić się doświadczeniem zawodowym musisz wykazać jakie masz cele zawodowe na przyszłość. Jeśli odpowiadasz NIE WIEM na pytanie o cele zawodowe za 5 lat – to znaczy, że nie podchodzisz do swojej przyszłości zawodowej poważnie i z należytym zaangażowaniem. To zdecydowanie zmniejszy Twoje szanse na zatrudnienie.
Tutaj powinieneś wykazać swoją motywację do pracy akurat na danym stanowisku, na które aplikujesz. Motywacja, którą pokażesz powinna być spójna z Twoimi celami zawodowymi.
3. Pokaż wszelkie swoje działania NON PROFIT
Jeżeli nie możesz się pochwalić działalnością zarobkową – wykaż wszelkie swoje działania non profit:
– czego się nauczyłeś,
– jakie umiejętności zdobyłeś,
– jakie kompetencje rozszerzyłeś,
– jak chcesz to wykorzystać w pracy.
Staraj się o staż/praktyki, zgodne z kierunkiem Twoich zainteresowań zawodowych.
4. Wyjazd na wymianę zagraniczną
Jeśli jesteś jeszcze w trakcie studiów – zrób wszystko, aby dostać się na wymianę. To daje ogromne możliwości i doświadczenie zawodowe, nie mówiąc o wzmacnianiu umiejętności językowych.
Pracodawcy cenią osoby o wszechstronnym doświadczeniu, zdobywanym za granicą.
5. Talenty i pasje
Przypomnij sobie i odkryj co ciebie pasjonuje, jakie masz największe talenty i jak możesz przełożyć je na swoją pracę zawodową.
Jakie czynności cię pasjonują, co ci sprawia najwięcej frajdy.
Bardzo często zdarza się, że studenci, czy osoby bez doświadczenia są zatrudnieni w firmach ze względu na swoje pasje. Ich zainteresowania są spójne z wymaganiami na danym stanowisku.
Ich talent zmierza w konkretnym kierunku i osoba, która wykonuje pracę z pasją jest dużo bardziej wartościowym pracownikiem niż inni.
6. Ścieżka rozwoju – praca zgodna z planami
Nawet jeśli jesteś już po studiach, masz edukację za sobą – to nie znaczy, że koniec nauki!
Ciągle rozwijaj swoje kompetencje, dbaj o poszerzanie wiedzy w danym, konkretnym kierunku. To pozwoli Ci na utrzymanie właściwego celu zawodowego i pracę zgodną z Twoim potencjałem.
Zapisuj się na wartościowe kursy, korzystaj ze szkoleń, które pozwolą Ci rozwinąć najważniejsze kompetencje. Wtedy, nawet jeśli nie uda Ci się znaleźć pracy na cały etat, postaraj się o różne staże, praktyki, zlecenia, pracę na część etatu.
Pozostały czas wykorzystaj na rozwijanie swoich kompetencji i umiejętności w tym kierunku, który Cię interesuje i w którym chciałbyś zdobyć wymarzoną pracę.
Wszelkie działania, które podejmujesz w ramach swojego rozwoju będą miały wpływ na Twoje CV i Twoją przyszłość zawodową.
Pracownik, który pokazuje, że dba nieustannie o swój rozwój, pogłębia wiedzę w danej dziedzinie jest dużo bardziej wartościowy dla pracodawcy. W procesie rekrutacji zostanie to docenione.
Proszę o Twój komentarz – jak oceniasz przydatność tego tekstu w budowaniu swojej drogi zawodowej.
Gdybyś potrzebował pomocy – jestem tutaj dla Ciebie:
Bardzo pomocne wskazówki szczególnie przy pierwszej pracy?