jak odkryć mocne strony

Nie bądź tylko słabością do naprawienia

Co lepiej działa

W tym artykule opowiadam co lepiej zadziała w osiąganiu większych celów:
identyfikacja słabości, czy wzmacnianie talentów. Pamiętaj przy tym, że nie jesteś tylko słabością do naprawienia.

“Jak kiedyś chciałam gadać o moich talentach to mój przełożony w ogóle nie chciał o tym mówić, co bardzo mnie demotywowało.”

“Kiedyś byłam świadkiem jak szef powiedział do koleżanki, że musi pracować nad swoimi słabymi stronami, bo to nie filozofia korzystać z tego co wychodzi nam najlepiej.”

Takie historie słyszę prawie codziennie. Dlaczego jest to tak nam bliskie?

Dlatego, że my skupiamy się przeważnie na tym co trzeba poprawiać.

Jak my podchodzimy w większości do rozwoju naszych talentów? Wiele ludzi sądzi, że rozwój osobisty i zawodowy to identyfikowanie tego, co ci słabo wychodzi i praca nad tym, żeby to poprawić.

 

Przykład

 

Załóżmy, że jest osoba, która jest świetna w tym co robi – jej pasją i pracą jest copywriting.

A prowadząc swoją działalność nie sprawia jej satysfakcji kwestia księgowania. To jest coś, co jej odbiera energię i czas do działania. I teraz jeśli ona się skupi na tym, żeby rozwijać się w tym kierunku >> z pewnością nie osiągnie sukcesów w swojej dziedzinie, w tym w czym jest najlepsza. To nie pozwoli rozwinąć jej talentów. Takie zadania może delegować.

Dzięki temu może skupić się na tym, co kocha i tam poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Osiągnie dużo lepsze efekty, jeśli wzmocni swoje talenty. Może postawić na rozwój w copywritingu, poznawanie kolejnych dziedzin, następne wartościowe szkolenia, kursy.

Może postawić swoje cele zawodowe i realizować plan rozwoju w tym zawodzie, aby wzmocnić swoją pozycję eksperta na rynku.

Ocena w pracy

 

Często od pierwszych dni pracy w danej firmie jesteśmy oceniani pod kątem naszych braków, słabości – czego nam brakuje, co możnaby zrobić lepiej, udoskonalić, a nie punktuje się tego, co nam dobrze wychodzi.

Na rozmowach oceniających z menedżerem >> cała uwaga skupia się na tym czego brakuje, co pracownik ma poprawić. Pracuje się nad tym co zrobić, żeby to poprawić. A talenty traktuje się jako coś stałego, pewnego, co funkcjonuje i po prostu jest.

Tymczasem do osiągania swoich wielkich celów trzeba się skupić na rozwoju Twoich mocnych stron, aby być coraz lepszym w tym, co sprawia ci frajdę. Bo talent, czy pasja, która nie jest wykorzystywana, pielęgnowana – umiera, zanika.

Przemyśl jaką masz sytuację:

 

Czy w miejscu pracy masz wsparcie swojego rozwoju osobistego?

Czy pracodawca stawia na rozwój Twojego talentu?

Czy pracujesz zgodnie ze swoimi umiejętnościami?

Czy męczysz się z czymś, co jest dla Ciebie trudne do wykonania?

Co zrobić, aby poczuć satysfakcję z pracy i spełnienie zawodowe?

 

1. Zidentyfikuj co lubisz robić, co sprawia Ci przyjemność.

Zacznij rozwijać się właśnie w tym kierunku, aby praca nie była już więcej przykrym obowiązkiem. Uświadom sobie co tak naprawdę kochasz.

Pokazuj innym na czym się znasz. Afiszuj się ze swoimi atutami i osiągaj cele.

 

Problem w rekrutacjach polega na tym, że potencjalny pracodawca/rekruter skupiają się na tym, czego nie potrafisz, zamiast na tym, co jest Waszą mocną stroną i może przysłużyć się w pracy na stanowisku na które aplikujesz.

Pracownik nie ma szansy pokazać się od najlepszej strony.

Rekruter/menedżer skupia się tylko na brakach i negatywach, nawet jeśli nie są one kluczowe na danym stanowisku.

 

Skupianie się na swoich słabych stronach powoduje demotywację, utratę energii i brak chęci do pracy.

Wykorzystaj swoje talenty i atuty w pracy. Dopiero gdy zaczniesz je wykorzystywać w 75%, będziesz naprawdę usatysfakcjonowany z tego co robisz.

 

Wykonaj ćwiczenie!

Odpowiedz sobie na pytania:

-w czym jesteś najlepszy/a

-co kochasz/lubisz robić

-uświadom sobie swoje mocne strony.

 

Stwórz CV, które skupi się na tym co w Tobie najlepsze.

Pokaż się swojemu pracodawcy od jak najlepszej strony, opowiedz mu o swoich atutach, porozmawiaj o swoim rozwoju zawodowym, nie bój się!

 

 

2. Uświadom sobie – swoje największe atuty

 

Często nie wierzymy w swoje mocne strony. Trzeba więc szukać wszelkich sposobów na to, aby odkrywać i wzmacniać swoje największe atuty.

 

Przywołaj w pamięci swój największy sukces – i przypomnij sobie czym był spowodowany – jakie Twoje główne umiejętności tutaj zagrały?

 

 

3. Wykorzystuj swoje talenty w pracy.

 

Czy słyszałeś kiedyś, że nie sztuką jest praca nad tym co potrafisz robić, musisz rozwijać też swoje słabe strony.

 

Nie daj się w to wciągnąć. Zastanów się jakie słabe strony są Ci potrzebne? Które przydadzą Ci się w pracy lub w kontakcie z klientem/współpracownikami? Które z Twoich słabych stron są Ci tak na prawdę potrzebne do rozwoju zawodowego?

 

Podsumowując

 

Rzeczywiście, są rzeczy/słabe strony, nad którymi trzeba pracować. Jeśli jesteś świadom/a, że Twoja kluczowa kompetencja w pracy kuleje, musisz nad nią pracować.

Natomiast nie należy się skupiać na czymś, co nie jest kluczowe na Twoim stanowisku pracy. Lepiej poświęcić tą energię i czas na rozwijanie i wzmacnianie swoich atutów w szerszym zakresie.

Znajdź swoje talenty. Napisz w czym jesteś dobry. Poszukaj co w Tobie jest najlepsze. Uświadom sobie to!

Szukaj pracy, która będzie rezonować z Twoimi mocnymi stronami.

 

To podniesie Twoje zadowolenie z pracy, poczujesz większe spełnienie zawodowe i lepszą jakość życia.

 

 

Jeżeli chcesz wydobyć swoje mocne strony i nauczyć się je wykorzystywać w pracy – chętnie Ci w tym pomogę – skorzystaj z bezpłatnej konsultacji. Ustalimy jak najlepiej mogę Ci pomóc.

Tagi: Brak tagów

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *