Przekonaj się jak dbanie o siebie może być fantastyczne.
Masz problem z podzieleniem swojego czasu na życie prywatne i zawodowe?
Nie musisz się martwić.
To nie o to chodzi, żeby zachować równy podział 50/50 i tak zarządzać czasem, żeby temu sprostać.
To raczej bardziej chodzi o identyfikację swoich pokładów energii i umiejętność pozyskiwania nowej, pozytywnej.
Ale codziennie zmagamy się z wątpliwościami jak tak naprawdę dojść do równowagi. Jakie rzeczy mogę robić codziennie, o czym trzeba pamiętać, żeby osiągnąć pozytywne pokłady energii i nie mieć wrażenia, że czas przecieka przez palce albo, że cały czas pracujesz.
Jeśli pracujesz na etacie, po powrocie do domu często przejmujesz jeszcze rolę partnera, rodzica, zarządcy domu. Ale na to też już pozostaje niewiele czasu – nieraz tylko 2-3 godziny wieczorem.
Jeśli prowadzisz własną działalność możesz mieć coraz częściej wrażenie, że czas Twojej pracy jest nieograniczony. Nie możesz sobie pozwolić na ustalenie krótkiego czasu pracy, bo wiesz, że Twoje zaangażowanie przełoży się na zyski firmy (zwłaszcza na początku działalności).
Co też można zrobić, żeby nie mieć poczucia zaburzonego work-life balance? Mam dla Ciebie coś extra.
Poniżej przedstawiam 11 efektywnych sposobów na osiąganie równowagi, które możesz zastosować od razu.
Sprawdź która z poniższych wskazówek jest dla Ciebie najbardziej użyteczna.
1 sposób
Korzystaj ze swoich priorytetów
Przypomnij sobie jakie masz priorytety w życiu, czym się kierujesz, co jest dla Ciebie najważniejsze. Pracuj nad nimi w pierwszej kolejności każdego dnia. Niech będą dla Ciebie drogowskazem.
Nie wiesz co wybrać, jaką decyzję podjąć – pomyśl co ma dla Ciebie teraz największe znaczenie?
2 sposób
Zasługuję na to, by cieszyć się życiem
Pamiętaj, że zasługujesz na to, aby cieszyć się życiem w pełni. Co to oznacza dla Ciebie? Możesz sam sobie narzucić prędkość życia tak, żeby to było dla Ciebie przyjemne.
3 sposób
To, co czujesz ma znaczenie
To, co czujesz w danym momencie przepowiada co się z Tobą dzieje. Bądź uważny, czytaj sygnały płynące z Twojego organizmu. Słuchaj tych wskazówek i działaj wg tego.
Często z objawów organizmu można odczytać symptomy naszych zachowań.
4 sposób
Doskonałość, ale nie perfekcja
Perfekcjonizm wygląda super, ale jest męczący dla Ciebie i Twojego otoczenia. Zamiast tego skup się na doskonałości i zaobserwuj kiedy „wystarczająco dobrze” jest faktycznie wystarczająco dobrze.
To nie jest takie łatwe. Ale potrzeba bycia perfekcyjnym wynika z potrzeby kontroli wszystkiego i wszystkich dookoła.
Nie jest możliwe kontrolowanie wszystkiego na 100% w każdej sytuacji. Prędzej czy później będziesz musiał nauczyć się odpuszczać. Zrób listę rzeczy, które kontrolujesz codziennie.
Następnie wybierz na początek jedną, której kontrolowanie możesz odpuścić – zobacz co się stanie, prawdopodobnie nic.
5 sposób
Granice, granice, granice
Stawiaj je sobie i innym. Upewnij się, że Twoje potrzeby zostały zaspokojone i nie pogłębiaj niepotrzebnie dalszych sytuacji podejmując działania, które zabierają Ci energię.
Wymagaj od siebie dyscypliny i systematyczności, która ma cię zaprowadzić do osiągnięcia równowagi work-life balance lub zdobycia więcej pozytywnej energii, dzięki której będzie ci się chciało więcej chcieć.
W relacjach z innymi również powinieneś powiedzieć stop w sytuacjach, które tobie szkodzą.
6 sposób
Świadomość równowagi
Przypomnij sobie kiedy, w jakiej sytuacji osiągasz równowagę. Wyobraź sobie gdzie wtedy jesteś, w jakich warunkach się to dzieje, kim się otaczasz. Mając taką świadomość możesz podjąć konkretne działania w tym kierunku.
Miej często swoją wizję przed oczami – będziesz mieć pewność, że nie stracisz celu z pola widzenia.
7 sposób
Mniej znaczy lepiej
Zrobić mniej np. w jednym czasie oznacza dla Ciebie więcej relaksu i zadowolenia. Dodatkowo prawdopodobnie popełnisz mniej błędów.
Skup się na jednej rzeczy w jednym czasie.
8 sposób
Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić
W sytuacji kiedy masz wrażenie, że wszystko inne zawodzi, wali się – akceptacja takiego stanu rzeczy zredukuje twój stres i pozwoli ci poczuć większą ulgę.
Na niektóre sprawy nie mamy po prostu wpływu – im szybciej to zaakceptujesz tym szybciej uwolnisz się od negatywnego myślenia, co z kolei pozwoli ci ruszyć do przodu.
9 sposób
„Nie” to teraz twój największy sprzymierzeniec
Słowo „nie” pozwoli Ci uniknąć przeładowania zadaniami w twoim kalendarzu zawodowym i prywatnym. To z kolei umożliwi Ci uniknięcie przepracowania.
Zastanów się już teraz w jakich sytuacjach i relacjach możesz to wykorzystać.
10 sposób
Sprawdzaj na bieżąco poziom równowagi
Za każdy razem kiedy podejmujesz decyzję o jakimś działaniu pomyśl i zadaj sobie pytanie: czy to mnie przybliża czy oddala od osiągnięcia równowagi w moim życiu?
Sprawdzaj tak często jak się da.
11 sposób
Doskonała dbałość o siebie
Uświadom sobie w jaki sposób dbasz o siebie, żeby mieć dobrą energię każdego dnia i osiągać ten właściwy poziom równowagi. Jak to teraz u Ciebie wygląda?
Pomyśl tutaj o tym, co sprawia Ci najwięcej radości i satysfakcji, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym – skupiaj się jak najwięcej na tego rodzaju czynnościach.
Dbałość o siebie to również eliminacja szkodliwych rzeczy z twojego życia.
Zastanów się co obecnie najbardziej spędza ci sen z powiek lub jakich rzeczy nie lubisz robić.
Jak możesz to zmienić, żeby poczuć się lepiej?
Jakie wnioski Ci się nasuwają po przeczytaniu powyższych wskazówek?
Czy teraz jesteś w stanie określić 3 rzeczy, które wdrożysz od razu do twojej codzienności, żeby osiągnąć lepszy poziom równowagi i móc lepiej zadbać o siebie?
Perfekcjonizm – moja największa bolączka. Dobrze, że o tym piszesz Izabelo. Dziękuję, świetny wpis.
przynajmniej wiesz nad czym pracować 🙂 świadomość to połowa sukcesu
Akceptacja – to słowo kluczowe 😉 Akceptacja tego, że nie da się być perfekcyjną w każdym obszarze. Ze czasem trzeba odpuścić.
Super wskazówki 😉
Bardzo ciekawy wpis 🙂
Pkt 4 i Twoją rade zamierzam od razu wprowadzić w życie. Zdecydowanie jestem taką osobą, która musi wszystko kontrolować i wiem, że to mnie spowalnia. Lista rzeczy do odrzucenia – proste i genialne 🙂
Dzięki za komentarz. Cieszę się, że skorzystasz 🙂
Akceptacja i asertywność – tak często w życiu zapominamy, że nie jesteśmy robotami bądź ludźmi ze stali, a przecież wystarczy podejść do tematów z zimną głową i zdecydować czy nie za dużo bierzemy na siebie. Niby wiele z tego, co piszesz powinno być dla większości oczywiste, a życie pokazuje, że właśnie z tymi “oczywistościami” mamy największy problem.
Najłatwiej zauważać te kwestie u innych, a trudniej zauważyć i zmienić u siebie.
Wyminiełaś wiele tak szalenie istotnych wątków, a z doświadczenia w Wirtualnym Gabinecie Psychologicznym wiem, że większość z nas, zwyczajnie albo nie daje sobie do nich prawa albo o nich nie pamięta. Przykre to…
Dziękuję bardzo za ten tekst 🙂
Coś dla mnie ? wezmę sobie porady do serca ❤️ ostatnio mam wrażenie, że robię dużo dla innych, a nic dla siebie.