Naucz się asertywności

7 mitów asertywności

Wiesz ile codziennie tracisz tylko z tego powodu, że nie jesteś asertywny?

To dotyczy zarówno płaszczyzny zawodowej jak i prywatnej.

Nikt nie lubi czuć się niekomfortowo i przy okazji tracić szacunek do siebie.

Dzisiaj pokażę Ci 7 największych mitów, związanych z postawą asertywną. Ciekawe, czy już się z nimi spotkałeś?

Możesz obejrzeć również materiał wideo w tym temacie.

Dlaczego posługujemy się mitami na temat asertywności?

Istnieje wiele przyczyn, dla których mity jako takie krążą. Posługiwanie się mitami na temat asertywności w większości przypadków dzieje się nieświadomie.

Wielu osobom wydaje się, że tak jest, ze względu na środowisko, w którym funkcjonowały.

Ponieważ zostały wychowane na określonych wartościach, mają takie przekonania, albo tak jest im łatwiej.

Można mnożyć powody, dla których posługujemy się mitami.
Czasami niektórym tak jest łatwiej, bo to pozwala im prosto wytłumaczyć pewną okoliczność. Niewątpliwie w niektórych przypadkach brak wiedzy na temat tego, że może być inaczej.

Oto 7 największych mitów o asertywności, jakie kiedykolwiek usłyszysz

Zacznę od tego, że samo pojęcie asertywności jest źle kojarzone. Jest mylone z agresją, opryskliwością i nawet chamstwem.
Tymczasem asertywność, to miękka umiejętność, którą warto trenować.
Dlaczego?
Ludzie często mówią, że nie reagują na pewne docinki, pytania i okoliczności. Ulegają, poddają się, są bierni, nic nie robią. W wielu sytuacjach boimy się zareagować. Tylko że brak reakcji prowadzi do kumulacji. Gdy uległe zachowania się nawarstwiają to możemy wybuchnąć, a późniejszych konsekwencji nikt nie jest w stanie przewidzieć. 

 

Na szczęście można tego uniknąć. Jak? O tym wspominam na samym końcu.

Wróćmy teraz do mitów.

Mit nr 1: Asertywność to sztuka mówienia NIE

Wielu osobom ta umiejętność kojarzy się tylko z tym słowem, z nie zgadzaniem się na pewne okoliczności i sytuacje, albo z odmawianiem. Tymczasem to tylko część prawdy. Człowiek asertywny potrafi odmawiać, ale robi to w taki sposób, by uszanować czyjeś granice i wartości. Jego intencją nie jest ranienie innych ludzi.

Mit nr 2: Asertywność to tylko odmawianie

Zdarza się tak, że ktoś na samo hasło “asertywność” widzi kogoś, kto nieustannie kręci nosem na każdą propozycję.

Nie, to nie jest tak. Samo odmawianie i mówienie nie, to zachowanie agresywne, a zwłaszcza, kiedy ktoś do tego stosuje komunikat “Ty”. Jak to brzmi w praktyce?
Wyobraź sobie, że ktoś mówi: “nie pójdę na to zebranie, bo Ty zawsze zabierasz głos, nie słuchasz innych i do tego obrażasz się na wszystkich i ja nie mogę nic powiedzieć”.
Wiesz ile w tym zdaniu jest asertywności? Zero. To agresywny komunikat.

Mit nr 3: Wszyscy muszą liczyć się z moim zdaniem

Wiesz, gdyby miało tak być, że ktoś, kto uważa się za osobę asertywną, od razu oczekuje, że inni będą liczyć się z jego zdaniem, to nikt nie uznałby go za asertywną osobę, tylko apodyktyczną.

Dyktatura, oczekiwanie posłuszeństwa, uległości, konieczność liczenia się z czyimś zdaniem za wszelką cenę nie ma nic wspólnego z asertywnością.

Mit 4: Twarda i chamska osoba jest asertywna

Absolutnie! I to trzeba podkreślić z dużą stanowczością. Chamskie zachowanie nie ma nic wspólnego z asertywnością.

Chamskie zachowanie nigdy nie bierze pod uwagę uczuć innej osoby. Ktoś, kto depcze wartości innych ludzi, nie może być określany mianem osoby asertywnej. I proszę, nie myl tych pojęć.

Mit nr 5: Jeśli jestem asertywna to jestem egoistką

W kręgach niektórych osób przyjęło się postrzegać osobę asertywną jako egoistę. Kogoś, kto jest bezduszny, bez uczuć, komu w żaden sposób nie zależy na innej osobie. Tymczasem asertywność to dbanie o swoje potrzeby na równi z potrzebami 2 osoby. W tej relacji mamy do czynienia z sytuacją win-win. 

 

A z czego może wynikać taki odbiór osoby asertywnej jako osoby egoistycznej?

Kiedy nagle ktoś zaczyna być asertywny – wtedy bez wątpienia jego dotychczasowe otoczenie zaczyna zauważać nowe zachowanie, do którego wcześniej nie byli przyzwyczajeni.
Nowe asertywne komunikaty ktoś może odczytać jako egoizm, ale absolutnie nie ma w tym racji pod warunkiem, że szanuje granice i wartości innych osób.

Mit nr 6: Ludzie myślą, że asertywnym trzeba się urodzić

Kiedy ktoś jest silny i wyrazisty, potrafi komunikować swoje uczucia, potrzeby i wartości, to w oczach innych jawi się jako ktoś, kto taki był od zawsze.

Tymczasem wiele osób, zanim uświadomiło sobie jak właściwie komunikować się z otoczeniem w sposób asertywny – włożyło w to wiele pracy.

Asertywność to kompetencja miękka, którą trzeba trenować. Z tym nikt się nie rodzi. Uwierz mi, nawet jeśli dzisiaj wydaje Ci się to nieprawdopodobne.

Mit nr 7: Jedno szkolenie spowoduje, że będziesz asertywny

Byłoby cudownie, gdyby tak było. Niestety to tak nie działa. Asertywność to jest umiejętność. To proces i trening i ćwiczenia i ciągła nauka w jednym.

Asertywność jest jak mięśnie – trzeba ją trenować.
Jak widzisz, kiedy ludzie zaczynają zastanawiać się nad tym, czym jest asertywność, wtedy do głosu dochodzą popularne mity. Tak jest zawsze, a zwłaszcza jeśli w otoczeniu nie mamy nikogo, kto mógłby nasz szybko wyprowadzić z błędu.

Kluczem jest zrozumienie, czym jest asertywność, a czym nie jest. Trzeba nauczyć się rozpoznawać te zachowania, aby móc stawiać granice. Co ciekawe trzeba najpierw samemu sobie te granice postawić, zanim zaczniemy stawiać granice innym.

Sprawdź najbliższe terminy – startują Warsztaty Asertywności online, które przygotowane zostały w tak sposób, by nie tylko dać Ci szansę sprawdzenia, czym jest asertywność, ale przede wszystkim mają dać Ci okazję na jej trenowanie.

Na warsztatach>> wspólnie uczymy się rozumienia własnych potrzeb i emocji. Dopiero, gdy to mamy opanowane, zaczynamy na miękko ćwiczyć pewne sytuacje.

Uwaga na zachowania manipulacyjne

Nie wiem, czy wiesz, ale bardzo często jest tak, że w zależności z kim mamy do czynienia ludzie stosują asertywność, zamiennie z zachowaniami manipulacyjnymi. Być może Ty też tak robisz i nawet nie jesteś tego świadomy.

Tymczasem postawa asertywna polega na zachowaniu spójności ze sobą. Właśnie po to, by czuć się dobrze, by pokazać, kim się jest, aby nie musieć zakładać kolejnej maski w zależności od osoby, z którą rozmawiamy.

To jest tak, że od charakteru i naszej postawy zależy czy potrafimy zareagować.

Musisz wiedzieć, że pewnym osobom łatwiej przychodzi nauka i stosowanie asertywności, bo to też zależy od typu osobowości. Dlatego jeżeli czujesz, że potrzebujesz wyćwiczyć u siebie tę miękką kompetencję, a dzięki temu mógłbyś więcej osiągnąć w swoim życiu prywatnym lub zawodowym, to koniecznie zapisz się na te warsztaty. 

Każdemu z nas potrzebny jest inny trening. Ktoś nie radzi sobie z szefem, ktoś nie potrafi przeciwstawić się kolegom w pracy, a ktoś inny nie potrafi zaznaczyć granicy w kontaktach z mamą, czy teściową.

Na warsztatach trenujemy różne sytuacje, bo każdy przychodzi z innym zestawem wyzwań, co daje okazję spojrzenia na świat z różnej perspektywy, której być może samodzielnie nigdy byśmy nie dostrzegli.

Pomyśl o tym.

Daj znać w komentarzu co ważnego wynosisz z tego artykułu.

Postaw granice w życiu i w pracy

Naucz się stawiać granice bez poczucia winy

Sprawdź terminy i pakiety fenomenalnego Warsztatu Wzmocnij Pewność Siebie i Asertywość

Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *