Jak znaleźć pracę

Jak strategicznie podejść do przebranżowienia?

Gdyby ludzie nie szukali wyzwań i gdyby nie zmieniała się rzeczywistość, to nie musielibyśmy się zastanawiać nad tym, jak strategicznie podejść do przebranżowienia.

Sęk w tym, że praca po 15 lat w jednym zakładzie pracy to rzadkość. Jeśli chcesz nadążać albo zmienić zawód lub branżę musisz brać pod uwagę przebranżowienie.

Jak do tego podejść strategicznie? Podpowiem Ci!

Przebranżowienie - co musisz wiedzieć

Aby móc strategicznie podejść do przebranżowienia, warto zastanowić się poważnie nad kilkoma kwestiami.

Od czego warto zacząć?

Na pewno nie zaczynaj od końca, czyli od szukania pracy w miejscu, które wymaga określonych kompetencji, których Ty jeszcze nie zidentyfikowałeś u siebie. 

Jak w takim razie zacząć? Zacznij od 2 elementów, które musisz przygotować i przeanalizować. Po co? Dzięki temu proces zmiany pracy, stanowiska lub całkowitego przebranżowienia będzie o wiele prostszy. 

Po pierwsze – stwórz listę dotychczasowych sukcesów i osiągnięć.

Po drugie – wykorzystaj kluczowe kompetencje, które będą pasowały do nowego zawodu.

Jak zabrać się za przygotowanie listy dotychczasowych sukcesów i osiągnięć

Podobno na co dzień nie zastanawiamy się nad swoimi sukcesami. I ja to potwierdzam. 

Zbyt rzadko analizujemy historię zawodową i wyznaczamy nowe cele. Na szczęście można to łatwo zmienić!

 

Odpowiedz sobie teraz na pytanie o to, jak często zastanawiasz się nad swoimi sukcesami i osiągnięciami?

Pewnie za rzadko!

Dlatego teraz:

 

 • Zatrzymaj się i przeanalizuj swoją dotychczasową historię zawodową. 
 • Spisz swoje sukcesy, osiągnięcia, pochwały od pracodawców i współpracowników. 


Ta lista świetnie sprawdzi się podczas wypełniania CV, listu motywacyjnego a przede wszystkim przy rozmowie rekrutacyjnej.

 

Nie wiem, czy wiesz, ale gdy jesteś świadomy swoich sukcesów i wiesz co robiłeś naprawdę dobrze, pokazujesz przyszłemu pracodawcy, co jest dla Ciebie ważne i jak odbierasz sukces. Potrafisz docenić siebie i znasz swoją wartość, co jest bardzo wysoko cenione na rynku. Wiele osób ma z tym problem, ale na szczęście tego też można się nauczyć. 


Dodam na marginesie, że jeśli czujesz w tym momencie, że potrzebujesz takiego wsparcia, to ja służę swoją wiedzą. Możemy porozmawiać o tym w trakcie bezpłatnej sesji próbnej.

To jak to jest z tą listą sukcesów?

Lista sukcesów i osiągnięć to świetny sposób na wyróżnienie się na rynku pracy. Wielu kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych zapomina o tym. Obecna sytuacja na rynku pracy wymaga od nas wyróżnienia się na tle innych i jeśli będziesz wiedział jak to zrobić, to sukces gwarantowany!

 

Zastanów się nad tym, jak możesz to zrobić?

Przede wszystkim nie bój się mówić o swoich sukcesach. Wiele osób zapomina lub nie potrafi opowiadać o sobie w pozytywny sposób.Przykład:

 

Wyobraź sobie, że wracasz na rynek pracy po 2-letnim urlopie wychowawczym. Szukasz nowej pracy, bo na poprzednie stanowisko nie chcesz wracać. Od początku wiesz, że zmienisz też branżę.

 

Jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej, kiedy rekruter pyta “Dlaczego akurat Ciebie mamy zatrudnić?”

No właśnie jak?

Mimo że znamy to pytanie, to często odpowiadamy banałami, albo nie wiemy co powiedzieć. Wystarczy wykorzystać ten moment i powiedzieć coś takiego:

 

Przez ostatnie 1,5 roku skończyłam 4 branżowe kursy z Social Media. W tej chwili doskonale znam 3 najbardziej popularne platformy, czyli Facebooka, Instagram i LinkedIn. Potrafię tworzyć angażujące treści dostosowane do konkretnej platformy społecznościowej. Tworzę grafiki, publikuję treści. Doskonale sprawdzam się na samodzielnym stanowisku.

 

Jak myślisz jak zareaguje rekruter? Powinien być pod wrażeniem, bo zainwestowałaś swój czas, swoje pieniądze i jasno i precyzyjnie opowiadasz o tym, jak wykorzystałaś czas przed powrotem na rynek pracy.

Przeczytaj też wpis: Jak korzystać z platform e-learningowych?

podsumowanie osiągnięć

Skąd wziąć informacje o swoich osiągnięciach i sukcesach?

Jeśli masz jakiekolwiek referencje, pochwały w formie pisemnej, nagrody, maile koniecznie zatrzymaj te informacje.

Spisz z całej swojej historii zawodowej wszystkie zadania, które wykonałeś z sukcesem, obowiązki, które wypełniałeś w 100%. To mogą też być pozytywne opinie od klientów. Wszystko to, co pokaże Cię jako godnego zaufania, pewnego siebie i lojalnego pracownika. Pamiętaj, to nie muszą być spektakularne osiągnięcia.

 

Przyda Ci się nawet wiadomość typu:

“Świetna robota! Zamówienie ekspresowo realizowane! Nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy.”


“Pani Aneto! Wiedziałem, że mogę na panią liczyć. Prezentacja była merytoryczna, dynamiczna i konkretna.”


“Panie Tomaszu gratuluję! Jest pan najlepszym handlowcem w tym kwartale, a to oznacza dodatkową premię!”

Lista kluczowych kompetencji

Jak zabrać się za przygotowanie listy kluczowych kompetencji?

Odpowiedz sobie na pytania: 

 

 1. Które z Twoich kluczowych kompetencji wykorzystywanych dotychczas mogą przydać się w obecnej branży? 
 2. Jakie kompetencje możesz zaproponować swojemu przyszłemu pracodawcy (wiedza, umiejętność, doświadczenie)?

 

Pamiętaj, pewne umiejętności są uniwersalne niezależnie od zawodu czy branży. Te uniwersalne kompetencje są bardzo pomocne w zaadoptowaniu się w nowym środowisku.

Przygotuj się również na to, że będzie wiele rzeczy, których będziesz musiał się nauczyć. Nabędziesz nowe umiejętności i poszerzysz swoją wiedzę.

 

Przykładowa lista:

 • elastyczność
 • analityczny umysł
 • zimna krew przy pracy pod presją
 • umiejętność krytycznego sposobu myślenia
Jak wykorzystać swoje kompetencje

Jak stworzyć listę kompetencji?

Przede wszystkim zastanów się, które kompetencje dadzą Twojemu przyszłemu pracodawcy największą wartość. Zrób podsumowanie, zadań, które wykonywałeś w poprzedniej pracy i wypisze te, które sprawiały Ci najwięcej radości i wykonywałeś je łatwo i naturalnie.


Przykład:

 • Koordynacja zamówień
 • Kontakt z klientem w dziale reklamacji
 • Wdrożenie nowych pracowników na stanowisko
 • Planowanie harmonogramu produkcji na linię produkcyjną

 

Masz już wypisane swoje kompetencje? Świetnie! 

 1. Teraz wybierz z dostępnych na rynku ofert pracy, branż i zawodów takie, które najbardziej Ci się podobają i w których czułbyś się najlepiej. 
 2. Zrób listę i zastanów się, która branża i zawód jest dla Ciebie dostępny od razu. Gdzie już możesz aplikować z posiadanym doświadczeniem. Takie spojrzenie na pracę przynosi naprawdę niesamowite rozwiązania, na dodatek nie ogranicza do konkretnego zawodu.
 3. Zwróć też uwagę na to, które branże i stanowiska świetnie funkcjonują w obecnej sytuacji (artykuł powstaje w momencie, kiedy praca zdalna to konieczność w niektórych branżach).
 4. Sprawdź też które zawody dadzą Ci pewność zatrudniania i są zawodami przyszłości.


  Nie śpiesz się. Poświęć na to czas i sprawdź dokładnie każdą wybraną branżę. Im więcej czasu na to poświęcisz, im dokładniej to zrobisz, tym mniejsza szansa na to, że coś Cię zaskoczy. Dobre rozeznanie na rynku pracy pozwoli Ci wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.

 

Czas na zmianę pracy

Gdy już dokonasz wyboru porównaj to, co już potrafisz z wiedzą lub umiejętnościami, które będą od Ciebie wymagane. Sprawdź, czego jeszcze potrzebujesz i co musisz uzupełnić.

Potem pozostaje Ci już tylko nauka. Zapisz się na kursy, szkolenia, czytaj książki i szukaj informacji. Nawet jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań na dane stanowisko. Takim podejściem pokażesz swojemu przyszłemu pracodawcy, że jesteś gotowy się rozwijać i dostosować, co na pewno wyróżni Cię na tle konkurencji.

Teraz już wiesz, że w strategicznym podejściu do zmiany pracy liczy się Twoje przygotowanie. Pamiętaj, weź pod uwagę wszystkie swoje osiągnięcia i sukcesy. Zastanów się które kompetencje będą dawały wartość przyszłemu pracodawcy.

Ucz się i rozwijaj, a żadna zmiana pracy nie będzie dla Ciebie problemem.

Napisz w komentarzu ile razy musiałeś już zmieniać pracę? Jak wyglądało przebranżowienie u Ciebie? 

Tagi: Brak tagów

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *