Na czym polega fenomen platform e-learningowych?
Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na naukę online? Kto powinien za to zapłacić – pracodawca, czy pracownik we własnym zakresie?
Jeszcze w styczniu 2020 roku nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak wiele możemy zrobić online. Pojęcie takie jak homeoffice, wydawało się zarezerwowane tylko dla pewnych stanowisk i dużych firm. Praca z domu w piątki należała do ekskluzywnych przywilejów.
Okazuje się, że w tej chwili nie tylko pracujemy zdalnie, ale coraz więcej uczymy się w taki sposób, korzystając z platform e-learningowych i kursów online.
Czy warto inwestować swój czas na dokształcanie się?
Odpowiem na to pytanie nieco przewrotnie. Wyobraź sobie, że jesteś szefem dużej firmy. Pod wpływem lock downu jesteś zmuszony ograniczyć zatrudnienie swoich pracowników. Siadasz przy swoim ogromnym biurku, na stole leżą raporty, listy płac i dokumenty pracownicze wraz z wykazem najbardziej aktywnych osób, które w ostatnich 12 miesiącach zgłosiły się do działu kadr.
To lista osób, które podwyższyły samodzielnie swoje wykształcenie i nabyły nowe kompetencje. Na drugiej liście masz pracowników, którzy od 5-10 lat piastują to samo stanowisko, a ich ostatnia edukacyjna aktywność była związana z ukończeniem szkoły średniej lub obroną pracy licencjackiej, lub magisterskiej.
Ty patrzysz na obie listy i zastanawiasz się kogo zwolnić. Wybór jest trudny, ale jako CEO wiesz, kto w ostatnim czasie wyróżnił się na tle pozostałych. Co zrobisz? No właśnie. Jestem prawie na 100% pewna tego, że docenisz zaangażowanie osób, które podniosły swoje kompetencje, prawda? I jak myślisz jak zachowa się szef w Twojej firmie w podobnej sytuacji?
Samodzielna nauka w domu - plusy i minusy kursów online
Plusy:
- Inwestując swój czas możesz zaistnieć na tle pozostałych pracowników.
- Możesz wyróżnić się na rynku pracy, dzięki temu, że podnosisz swoje kwalifikacje w dziedzinie, która pomaga Ci wspinać się po szczeblach kariery.
- Jesteś 3 kroki do przodu w stosunku do innych, kiedy przychodzi czas kryzysu i zwolnień pracowniczych.
- Budujesz swoją pozycję eksperta, który dba o stan wiedzy.
- Systematycznie i strategicznie podchodzisz do swojej kariery.
- Planujesz swój rozwój na kilka miesięcy lub lat do przodu.
- Rozwijasz umiejętności, które pomogą Ci zmienić stanowisko, firmę lub branżę.
Minusy
- Często poświęcasz swój prywatny czas i własne pieniądze (choć z tym bywa różnie, bo pracodawcy coraz częściej dofinansowują kursy online swoich pracowników).
- Możesz mieć problemy z motywacją i utrzymaniem samodyscypliny, skoro uczysz się we własnym domu, pośród wielu rozpraszaczy.
- Nie zawsze masz możliwość podyskutowania z wykładowcą i podzielenia się swoją opinią na temat konkretnej partii materiału.
7 najbardziej popularnych platform e-learningowych, które pomogą Ci zdobyć nowe kompetencje
1. eCornell
https://www.ecornell.com/certificates/
To internetowa platforma edukacyjna Uniwersytetu Cornell, która dostarcza profesjonalne programy certyfikacji online dla osób i organizacji na całym świecie. Ty też możesz z niej skorzystać. Programy opracowywane są przez wykładowców Cornell z doświadczeniem z zakresu: przywództwa i zarządzania, marketingu i technologii, zasobów ludzkich, opieki zdrowotnej, hotelarstwa i wielu wielu innych dziedzin. Naprawdę jest w czym wybierać.
2. Microsoft
//docs.microsoft.com/pl-pl/learn/
Microsoft Learn to bezpłatna platforma szkoleniowa online, która udostępnia szkolenia, dotyczące produktów firmy Microsoft i nie tylko. Celem giganta jest pomoc jak największej ilości osób w uzyskaniu biegłości w obsłudze technologii i zdobyciu dodatkowych, atrakcyjnych umiejętności, które tak bardzo przydają się w tej chwili na rynku pracy. Nie musisz tworzyć swojego profilu – możesz uzyskać dostęp do całej zawartości edukacyjnej od razu.
3. PMI
To specjalistyczna platforma i miejsce, w którym nauczysz się zarządzać projektami i dostosujesz swoją wiedzę do międzynarodowych standardów w tej dziedzinie.
Nie wiem, czy wiesz, ale coraz częściej zaczynają się liczyć umiejętności dobrej organizacji i zarządzania projektem. Profesjonalny certyfikat PMI gwarantuje Ci, że sprostasz wymaganiom projektów i pracodawców na całym świecie.
Oparte są na rygorystycznych standardach i najnowszych badaniach. Jak piszą na stronie: “Posiadając certyfikat PMI, możesz pracować w każdej branży, w dowolnym miejscu na świecie i przy dowolnej metodologii zarządzania projektami.” Czy to nie jest wspaniałe?
Jakie certyfikaty możesz uzyskać?
PMP – Project Management Professional
potwierdza kompetencje do pełnienia funkcji kierownika projektu oraz zarządzania projektami i zespołami.
PfMP – Portfolio Management Professional
to certyfikat zarządzania portfelem potwierdza zaawansowane doświadczenie i umiejętności kierownika portfela, demonstruje umiejętności skoordynowanego zarządzania jednym lub większą liczbą portfeli w celu osiągnięcia celów organizacyjnych.
CAPM – Certified Associate in Project Management
potwierdza zrozumienie podstawowej wiedzy, terminologii i procesów skutecznego zarządzania projektami.
4. Phoenix
Pewnie, kiedy słyszysz hasło “dodatkowe zajęcia”, to zastanawiasz się kiedy? Kiedy ja mam to wszystko zrobić. Okazuje się jednak, że można połączyć pracę, rodzinę i szkołę!
Twórcy platformy głośno krzyczą (!) Nie musisz wybierać! Korzystając z nauki online jesteś w stanie skończyć swoje wymarzone studia w systemie zdalnym bez wyjazdów, zjazdów i kosztownych podróży. Skupiasz się tylko na przyswajaniu wiedzy. Nauka na tej platformie jest płatna.
5. Udemy
Masz nieduży budżet? To żaden problem! Sprawdź Udemy. To bardzo popularna platforma kursowa, na której znajdziesz ogromny wybór kursów online praktycznie z każdej dziedziny. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że kursy są w bardzo przystępnych cenach.
Kurs możesz kupić nawet za 37 zł. Promocje i oferty specjalne są tak bardzo rozbudowane, że od czasu do czasu znajdziesz tam nawet bezpłatne kursy online. Sprawdź koniecznie!
6. Coursera
W tym miejscu znajdziesz najlepszych trenerów biznesu i najlepszych instruktorów, którzy razem z Tobą zagłębią się w tematy takie jak: biznes, informatyka, nauki danych, nauki języków obcych. Zdobywasz certyfikat, który potwierdza Twoją wiedzę z najbardziej wymagających dziedzin (IT, sztuczna inteligencja i inżynieria chmury). Wygodnie i bezpiecznie. Sprawdź to miejsce.
7. Lynda.com/ LinkedIn Learning
https://www.linkedin.com/learning/
Platforma działa w płatnej wersji subskrypcyjnej, ale przez 1 miesiąc możesz ją wypróbować bezpłatnie. Znajdziesz tam kursy, które przyciągają wielu specjalistów. Nielimitowany dostęp do wysokospecjalistycznych opracowań kursowych pomoże Ci dopasować swoją ofertę do oczekiwań rynku pracy. Co ciekawe – na rynku znajdziesz pracodawców, którzy zwracają pracownikom koszty subskrypcji LinkedIn Learning.
Podsumowanie:
Czy warto doszkalać się korzystając z platform e-learningowych?
Tak!
Pamiętaj jednak, że w sieci znajdziesz wiele bezpłatnych i płatnych materiałów, które kuszą rozbudowaną agendą. Przestrzegam Cię jednak przed korzystaniem ze wszystkiego (zwłaszcza naraz). Podejdź do tematu edukacji online bardzo strategicznie. Nie zapisuj się na wszystkie wyzwania, webinary, bo wydaje Ci się, że warto. Skup się na tym, co pomoże Ci w przyszłości znaleźć się tam, gdzie chcesz być.
Zaplanuj ścieżkę, która pozwoli Ci w kolejnych miesiącach lub latach być tam, gdzie sobie wymarzyłeś.
Zastanów się dobrze, jaki kierunek doprowadzi Cię do miejsca, które pozwoli Ci robić to, co kochasz, albo zarobić odpowiednie pieniądze. Wybieraj te kursy i platformy, które podniosą Twój poziom kompetencji albo uzupełnią posiadaną wiedzę.
Chcesz się przebranżowić? Z tym też nie ma najmniejszego problemu. Wystarczy dyscyplina, motywacja i wyznaczony kierunek działań.
Jeżeli czujesz, że potrzebujesz zewnętrznego wsparcia osoby, która pomoże Ci spojrzeć na dotychczasowe osiągnięcia, albo pokaże Ci jak zaplanować satysfakcjonującą ścieżkę kariery, to zapraszam Cię na bezpłatną 30-minutową konsultację, dzięki której możesz zacząć pracować nad swoimi celami.
Chcesz korzystać z platform e-learningowych? Świetnie. Wybierz dziedzinę, która pomoże Ci uzupełnić kompetencje, zdobądź certyfikat i wykaż się wartościową wiedzą, która przyda Ci się w budowaniu marki osobistej. Kursy, które znajdziesz na rekomendowanych przeze mnie platformach są dostępne dla Ciebie niezależnie od Twojej pozycji i doświadczenia!
Podziel się swoją opinią i podaj dalej artykuł.
Rzeczywiście temat na czasie rownież dla mnie. Podczas pandemii zrobilam w tym stylu kurs z dziedziny naturoterapii i ziololecznictwa. Zaleta: wchodzę gdy chcę, nawet gdy wszyscy już spią. Wada: brakowalo mi żywego kontaktu z prowadzącymi i … dotykania roślin…
Coursera to jedna z moich ulubionych platform. Bardzo praktyczny wpis! 🙂
Moje ulubione coursera i udemy 🙂 Dziękuję
Bardzo fajne za i przeciw. Warto wybrać to, co jest dla nas najlepsze. Jedni wolą kursy internetowe, inni stacjonarne. Szczerze, przy pracy zdalnej, która moim zdaniem jest wygodą, nauka na platformach e-learningowych jest dużym ułatwieniem. Sama decyduję gdzie, w jakiej pozycji i kiedy.:))
Bardzo fajne zestawienie.
Sama korzystam z roznych kursów i szkoleń online przy małym dziecku i przy nieregularnym czasie pracy.
Dziękuję. Ja korzystałam z udemy; a Ty masz jakąś ulubioną?
Dzieki bardzo ciekawy wpis, znalam Udemy i Coursea reszty nie. 🙂