znajdź pracę marzeń

Efekt magicznej różdżki w zmianach

Kto może Ci wręczyć magiczną różdżkę do wymarzonych zmian?

Sukces nie jedno ma imię. Jeśli zależy Ci na rozwoju, na zaplanowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej, to musisz wprowadzić u siebie zmiany.

Jak to zrobić najszybciej?

Jak odnieść sukces przy minimalnym wysiłku? Czy to możliwe?

Kto może nam podarować różdżkę, dzięki której nasze życie szybko się zmieni?

O tym w dzisiejszym wpisie.

Przeczytaj koniecznie!

Jak magiczna różdżka może wpływać na zmiany i nasze rezultaty?

Jeśli przyciągnął Cię ten nagłówek, to prawdopodobnie szukasz sposobu na to, aby osiągnąć więcej w krótszym czasie, albo zdziwiło Cię to, bo wiesz, że nie ma magicznych trików, dzięki którym to osiągniesz!

 

Dlaczego posługuje się takim porównaniem do magicznej różdżki? Widzisz, często spotykam się z tym że ludzie podejmują jakieś działanie i zaraz po tym oczekują spektakularnych efektów i cudów.

Niektórzy mówią tak:

  • “Przeczytałem już materiały na ten temat”.
  • “Byłem na webinarze. Wiem o tym.”
  • “Mam za sobą już szkolenie z tego”.“… ale dalej nic! Nic się nie zmieniło! Gdzie jest ta zmiana? Chcę podnieść jakość swojego życia, ułożyć satysfakcjonującą drogę zawodową, tyle próbuję, ale nie mam efektów!”

 

I wiesz co? Sama wiedza nic Ci nie da. Jeśli liczysz na to, że to zadzieje się jak za dotknięciem magicznej różdżki to takich zmian nie będzie! Niezależnie od tego czy zależy Ci na zmianie zawodowej, czy szukasz zmian w życiu prywatnym, albo chcesz zmienić styl życia (np. chcesz schudnąć, nauczyć się języka, lub kupić mieszkanie). Teoria to za mało!

 

Wiadomo, że w każdy proces trzeba włożyć pracę i podjąć wysyłek. To chyba wiemy wszyscy. Nie każdy jednak wdraża tę wiedzę, którą zdobywa podczas szkoleń, webinarów i konferencji. Tę teorię trzeba teraz wprowadzić w życie. 

9 błędów, które ludzie popełniają w czasie wprowadzania zmian

To, o czym za chwilę przeczytasz nie wzięło się znikąd. To nie jest teoria. To informacje, które podam Ci na bazie mojego doświadczenia przy pracy z kursantami i podczas mentoringowych spotkań z ludźmi, którzy pragną zmian w swoim życiu zawodowym i prywatnym.

 

To są błędy, które popełnili inni. Ty już nie musisz ich popełniać. Wykorzystaj wskazówki, dzięki którym oszczędzisz sobie masę czasu i pieniędzy. Gotowy?Jakie błędy pojawiają się przy wdrażaniu zmian?

1. Oczekujemy od razu efektu

 

Ma być szybko. Ma być tu i teraz. Najlepiej od razu. Co jeśli to się nie dzieje w ciągu 1 miesiąca? Zaczynamy się niecierpliwić. Jesteśmy sfrustrowani, bo nie chcemy czekać. Chcemy już zobaczyć efekt! Ja to nazywam takim efektem motyla. Nie ma nic, pojawia się kokon i nagle motyl. Piękny, gotowy do drogi. Tylko to tak nie działa.

Zaplanuj rozwój kariery

2. Oddajemy sprawczość za nas

 

Co to oznacza? Oczekujemy, że inni załatwią za nas temat. Ludzie zapisują się na szkolenia i nie mają efektu. Sam zapis i oglądanie materiałów to za mało. To nie jest tak, że jak samo przystąpienie już da Ci zmianę. Jeśli Ty u siebie nie wdrożysz małych działań, to nic się samo nie zadzieje! Błędem jest oczekiwanie, że inni nam coś załatwią.

 

3. Uzależniamy nasze szczęście od decyzji pracodawcy

 

Codziennie chodzimy do pracy, wykonujemy swoje normalne obowiązki i czekamy aż ktoś nas zauważy. Działając w ten sposób pozbawiamy się możliwości zmian takich, na jakim nam zależy. To tak, jak pająk, który rozłoży sieć i czeka aż jakaś mucha wpadnie. A co jeśli nic nie wpadnie?
4. Chcemy zmiany, ale nie wiemy czego chcemy

 

Nie mamy sprecyzowanej wizji. Nie wiemy dokąd iść. Chcę Ci powiedzieć, że działając w ten sposób nic dobrego się nie wydarzy. Nie wiemy, o jaką zmianę nam chodzi. Bez konkretnego planu i wizji tego, co chcesz osiągnąć nic nie zrobisz.5. Bierzemy się za wiele zmian naraz

 

No tak! Postanawiamy zmienić pracę, zmienić mieszkanie, rozpocząć dietę, może rozwijać swoją firmę na boku. I często jest tak, że te wszystkie się nie udają. Ani jedna z nich. Dlaczego? Bo nie jesteś w stanie skupić na raz na jednej rzeczy. Jeśli ciągniesz za ogon kilka srok, to żadnej nie złapiesz. Nic się nie wydarzy!

 

6. Brak wsparcia w procesie zmiany

 

Postanawiasz iść po swoje. Super! Najważniejsze to podjąć decyzję! Idziesz po swoje, ale nie masz mentora, coacha,  albo kogoś z rodziny, kto będzie stanowił wsparcie w trudniejszych chwilach (bo takie też będą). Co się wtedy dzieje? Wtedy jest dużo mniejsza szansa, że ta zmiana nam się nie uda. Jak jest dobrze to, ok., ale co jak nie idzie? Wtedy wiele osób rezygnuje. Odpuszcza, bo nie ma właściwego wsparcia.7. Brak świadomości swoich zasobów

 

Jeśli nie znasz swoich atutów. Nie potrafisz żonglować swoimi mocnymi stronami to nie jesteś w stanie podjąć sensownych działań. Nie znasz swoich kluczowych kompetencji. Nie odrobiłeś swojej pracy, aby to opisać.

Ciężko Ci będzie podjąć się jakiejkolwiek zmiany, bo jeśli nie znasz siebie, to działasz po omacku. Ostatecznie  nie wiesz, czy to Twoje potrzeby i wartości, czy działasz i spełniasz planów innych osób.

 

8. Brak monitorowania postępów w zmianie

 

Załóżmy, że masz wizję i konkretny plan działania. Opracowałeś strategię i wiesz co masz robić każdego dnia. Jeśli nie sprawdzasz punktów kontrolnych, to nie będziesz wiedział, czy już dotarłeś do miejsca, które Cię interesuje.

Skąd masz wiedzieć czy to, co robisz ma sens, czy idziesz w dobrym kierunku?

Może się okazać, że idziesz po niewłaściwej drabinie, albo drabina nie jest dostawiona do właściwej ściany.

Tak też bywa! Jeśli nie monitorujesz – tracisz swój czas!9. Oczekiwanie innych rezultatów przy tych samych działaniach

 

Wyobraź sobie, że ciężko pracujesz, ale robisz ciągle to samo. To samo CV wysyłasz wszędzie. Używasz tej samej klauzuli.
Nie pracujesz nad szablonami dokumentów aplikacyjnych, które odpowiadają na oczekiwania pracodawcy.

Jaki będzie efekt?

Nie ma zaproszeń, albo są, ale jest ich za mało. Co wtedy człowiek robi?
Myśli “Mam pecha?” I dokłada sobie, że to z nim jest coś nie tak.

Jak osiągnąć wspaniałe rezultaty

Nie dostaniesz rezultatów, jeśli ciągle robisz to samo. Co w takim razie warto robić? Jeśli widzisz, że jakaś strategia Ci się nie sprawdza, to poszukaj innych rozwiązań. Zanim obwinisz się za brak efektu poszukać innych metod. 

 

Wykorzystaj swoją energię na tym, co możesz osiągnąć, a nie na tym co Cię ogranicza. Skup się na tym co możesz zmienić, aby to przyniosło efekt.Teraz już wiesz, że nie ma czarodziejskiej różdżki, która odmieni Twoje życie w przeciągu chwili.

Przy budowaniu satysfakcjonującej drogi zawodowej i wprowadzaniu zmian w życiu prywatnym trzeba nie tylko podjąć decyzję, ale i wystrzegać się szeregu błędów, które mogą zniweczyć Twój misterny plan.

 

Podziel się swoim komentarzem poniżej i daj znać jakie masz do mnie pytania, chętnie odpowiem.

Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *