Kiedy zaczynałeś pracę, wydawała Ci się ona spełnieniem marzeń. I tak było. Do czasu, aż coś zaczęło się zmieniać. Sam do końca nie wiesz co, ale ta praca już nie cieszy Cię, jak dawniej.
Może należałoby coś z tym zrobić, tylko co i czy na pewno?
Jeśli i Ty masz takie rozterki, postaram Ci się tutaj wskazać kilka sygnałów, które mogą sugerować, że zmiana pracy byłaby dobrym wyjściem.
Przeczytasz poniżej o 7 sygnałach świadczących o tym, że zmiana pracy to dobry pomysł.
A jeśli wolisz oglądać lub słuchać – zapraszam na wideo w tym temacie:
Dlaczego zmiana „boli”?
Zmiany są nam potrzebne, aby się rozwijać, dostosowywać do okoliczności. Nie są jednak procesem łatwym. Wiążą się bowiem z naszą pracą, wysiłkiem, a nierzadko stresem.
To między innymi sprawia, że wszelkie zmiany odciągamy w czasie tak długo, jak to tylko możliwe, bo się ich po prostu boimy.
Niekiedy sytuacja w naszym życiu staje się tak męcząca, że nie możemy już dłużej udawać, że wszystko jest w porządku. Musimy zacząć działać, robić coś w kierunku zmiany właśnie.
Tak samo jest z pracą. Coś, co dawało Ci satysfakcję, lub miało być chwilowym zajęciem dla podreperowania budżetu, zaczyna nam uwierać.
Stan ten się przedłuża i pojawia się wtedy myśl: „A może powinienem zmienić pracę”?
Podam Ci za chwilę 7 sygnałów, które mogą dać Ci do myślenia w tej kwestii. Ich pojawienie się sugeruje potrzebę zmiany, nawet jeśli wiązałaby się ona ze zmianą miejsca pracy. Pomyśl o tym!
1 sygnał – brak satysfakcji z pracy
Ten sygnał może początkowo Cię nieco zdołować. Bo skoro nie czujesz satysfakcji z wykonywanej pracy, to możesz sobie pomyśleć, że w takim razie cała Twoja ścieżka zawodowa i dotychczasowa kariera były nic niewarte.
A wcale tak nie jest!
Każde doświadczenie uczy Cię czegoś ważnego, więc nie myśl o tym, jak o swojej porażce.
Dlatego zastanów się porządnie, co „brak satysfakcji” dla Ciebie konkretnie znaczy?
Co się kryje za tym sformułowaniem? Może masz na myśli to, że nie jesteś dostatecznie doceniony. Zastanów się nad tym porządnie. Daj sobie na to czas, żeby dojść do sedna problemu.
Dla jednych niezadowolenie z pracy – oznacza to, że nie może przyjąć feedbacku o źle wykonanej pracy.
Albo to, że atmosfera, którą tworzą ludzie, nie jest odpowiednia.
Co dla Ciebie to oznacza konkretnie?
Jakie czynniki świadczą o Twojej satysfakcji zawodowej?
Co musi być spełnione, abyś mógł powiedzieć – tak, moja praca mnie satysfakcjonuje.
2 sygnał – brak zadowolenia z miejsca pracy
Wydawać by się mogło, że ten sygnał jest tożsamy z poprzednim. Tu jednak chodzi konkretnie o to, gdzie pracujesz i jakie uczucia wiążą się z tym miejscem. Może rano totalnie nie masz ochoty iść do pracy, bo czujesz na myśl o niej stres, frustrację, napięcie.
Może sytuacje konfliktowe psują atmosferę na tyle, że praca staje się dla Ciebie męką. Także wszystkie zachowania świadczące o mobbingu, czy dyskryminacji na jakimkolwiek polu są mocnym sygnałem do tego, aby porządnie zastanowić się nad zmianą pracy.
Warto rozważyć ten temat indywidualnie i dogłębnie. Na początku, dobrym wyjściem, będzie rozmowa z szefem. Ma ogląd na firmę jako całość, więc możliwe, że pomoże Ci, przenosząc Cię na przykład na inne stanowisko.
Niebagatelne znaczenie ma fizyczne miejsce pracy, tj. warunki biurowe, w których pracujemy.
Wracamy do pytania – jak sobie wyobrażasz satysfakcjonujące miejsce pracy?
3 sygnał – przepracowanie
Ciągłe nadgodziny, praca ponad normę powodują, że nie masz chęci, aby się dalej starać.
Czujesz się zmęczony i zniechęcony, bo pracy jakby nie ubywało.
Jakieś konkretne czynniki powodują, że nie lubisz poniedziałków albo odbierasz maile i telefony na urlopie?
W takim stanie nie będziesz wydajny, a Twoja efektywność znacząco się obniży. To również może być powód, aby rozważyć zmianę zawodową.
4 sygnał – kultura pracy w firmie
Na pewno już nie raz słyszałeś ode mnie, że dobra, dająca satysfakcję praca, powinna licować z Twoimi wartościami. Kultura pracy w te normy się doskonale wpisuje.
Pomyśl, czy miejsce, gdzie pracujesz, sprzyja Twojemu rozwojowi i czy wartości dla Ciebie ważne, są tu respektowane. Na przykład Ty wyznajesz zasadę fair play, koleżeńska pomoc i współpraca są tym, co cenisz.
Natomiast tam, gdzie pracujesz, trwa wyścig szczurów – po trupach do celu. Ma się to nijak do Twoich wartości, prawda?
Kulturę tworzą ludzie. Współpracując z innymi doskonale odczuwamy energię innych.
5 sygnał – brak szansy na rozwój
Mimo że niemal każdy chciałby wieść życie bez większych wyzwań, to jednak osiąganie sukcesów i rozwój są wpisane w nasze istnienie.
Dlatego praca, która nie daje takiej szansy staje się „kulą u nogi”.
Tu też jest ważne, abyś sam zdefiniował, czym „rozwój” jest konkretnie dla Ciebie. Możliwe, że nowe zadania, większy zakres odpowiedzialności to coś, co dałoby Ci poczucie rozwoju.
Dlatego porozmawiaj o tym z szefem.
Jak już wspomniałam, zmiana pracy nie zawsze jest konieczna.
W wielu przypadkach wystarczy podjąć jakieś działanie w ramach obecnej pracy.
Nie warto tutaj pomijać opcji rozmowy z szefem.
Niezależnie od tego w jakim miejscu pracujesz obecnie – warto zadbać o realizację swojego planu rozwoju osobistego.

6 sygnał – nasze niedopasowanie
W sytuacji, kiedy czujesz, że Twój potencjał nie jest w pełni wykorzystany, nie czekaj, aż ktoś Cię zauważy, albo głośno doceni.
Sprawdź listę twoich kompetencji i najlepszych atutów i talentów.
Ile % umiejętności wykorzystujesz w obecnej pracy?
Jeśli jest to mniej niż 75% to spora szansa na niezadowolenie i poczucie niedopasowania.
Zacznij projektować indywidualną wizję rozwoju.
Powinieneś mieć jasno określoną wizję tego, gdzie chcesz być za 5-10 lat. Twoja wizja ma uwzględniać najważniejsze elementy twojego potencjału.
Jeśli czujesz, że obecna praca nie wpisuje się w Twoje plany rozwoju, warto poszukać czegoś, co do wyznaczonego celu Cię przybliży.
7 sygnał – czynniki organizacyjne
Często przy wyborze pracy decydujemy się na rezygnację z pewnych, wyznaczonych sobie standardów, bo na przykład w danym momencie trudno znaleźć coś idealnego. Może być też tak, że początkowo wszystko jest idealnie, a po czasie zmienia się na niekorzyść. Do tych czynników można zaliczyć takie elementy jak:
- warunki zatrudnienia, np. praca zmianowa,
- czas zatrudnienia,
- rodzaj umowy,
niesatysfakcjonujące zarobki.
Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, kiedy jest najlepszy moment na zmianę pracy, to koniecznie raz jeszcze przyjrzyj się tym punktom. Zastanów, czy któryś jest powodem do tego, że w tym momencie myślisz o zmianie pracy.
Pamiętaj, że chociaż te sygnały mogą mieć duży wpływ na Twoją satysfakcję z pracy, to jednak nigdy nie motywuj swojej decyzji chęcią ucieczki.
Pragnienie rozwoju i dążenie do wyznaczonego celu są tym, co powinno Cię napędzać. Trzymaj się tej maksymy!