programowanie kariery - jak zacząć cz. 1

Programowanie kierunku zawodowego – jak zacząć cz. 1

Jeśli nie wiesz, czego chcesz, skończysz z tym, co dostaniesz!

Temat jak wogóle zacząć planować swoją karierę wyłonił się z pracy z moimi klientami.

Jednym z powodów dlaczego ludzie nie osiągają swoich zamierzonych celów, jest to, że tak naprawdę nie wiedzą czego chcą w życiu, nie mają wizji swojej przyszłości, już nie mówiąc o celach.

 

Nie planują.

 

Ile znasz takich osób, które rzeczywiście siadają z kartką i rozpisują swoje cele w życiu?

Ja też tak miałam – jeszcze kilka lat temu wogóle nawet nie miałam świadomości, żeby tak robić i po co.

Planowałam od przypadku do przypadku niektóre wydarzenia w moim życiu, a przeważnie była to lista zakupów i lista co spakować na wyjazd.

Zauważyłam też u siebie taką prawidłowość, że nie osiągam swoich celów, tego czego pragnę nie dlatego, że nie wiem jak coś zrobić i co zrobić, ale przede wszystkim dlatego, że nie wiem czego chcę.

A jak nie wiem czego chcę to miotam się w jednym miejscu i nie mogę iść do przodu.

Przynajmniej w takim tempie, w jakim bym chciała.

 

Ludzie przeważnie nie wiedzą czego chcą, bo:

– nie potrafią dokonać wyboru pomiędzy różnymi pomysłami,

– nie mają jasno określonej wizji dokąd chcą dojść, kim być, co robić,

– nie są świadomi lub nie zastanawiają się nad wartościami, którymi się kierują w życiu,

– nie mają świadomości swojej misji życiowej. Tak – misji.

 

UWAGA! Jeśli nie wiesz, czego chcesz, skończysz z tym, co dostaniesz!

 

W tym artykule przedstawię dlaczego w ogóle ludzie mogą potrzebować wizji swojego życia oraz jak podejść do tego tematu i spróbować taką wizję stworzyć.

 

Wyjaśnijmy zatem dlaczego ludzie mogą chcieć wizji życia:

  • KIERUNEK: Kiedy mamy wizję życia – daje nam kierunek do działania. Daje nam to jasność, dzięki czemu możemy przetrwać każdy dzień, wiedząc, że pracujemy nad tym, czego chcemy – i co jest dla nas naprawdę ważne. Ta jasność kierunku pomaga nam podejmować właściwe decyzje i wybory – dla nas.
  • INSPIRACJA: Wizja życia powinna być inspirująca. Jeśli wizja życiowa jest pełna chaosu, nie będzie zachęcająca, żeby się jej trzymać i niejasne będzie co mamy robić.

 

Nasza wizja życiowa powinna być zgodna z naszymi wartościami i być inspirująca, abyśmy chcieli podjąć działania w jej kierunku. Celem planu i wizji życia jest stworzenie pożądanej przyszłości, która pomoże nam obrać odpowiedni kierunek i zainspiruje nas do podjęcia działań.

 

Jesteś gotowy, by określić dokładnie czego w życiu chcesz – dokąd dążysz?

 

Oto 10 sprawdzonych sposobów na wykonanie projektu swojej wizji życiowej:

  1. Schyłek

    Przy metodzie schyłku życia wyobraź sobie, że masz teraz 90 lat, jesteś zdrowy, szczęśliwy. Popatrz wstecz na swoje życie i to osiągnąłeś. Daje to dosyć szeroką wizję życia i wskazuje na kluczowe wartości życiowe.

  2. Widzenie perspektywiczne

W tej metodzie zanotuj gdzie chcesz być za 10 lat, a następnie za 5, 2, 1 i 3 miesiące.
Ćwiczenie celowo  działa od 10 lat do dnia dzisiejszego – w ten sposób naprawdę zrozumiesz co musisz            zrobić TERAZ, aby zrealizować swoje 10-letnie cele.

  1. 3-miesięczny arkusz wizji.
    W tym ćwiczeniu zastanów się gdzie chciałbyś być za 3 miesiące w kluczowych obszarach życia (np. Życie osobiste, dom i rodzina, zdrowie i dobre samopoczucie, kariera).

Następnie pomyśl o przeszkodach jakie musisz pokonać, aby osiągnąć te cele.

Kiedy wykonasz powyższe 3 punkty wizji życia w takiej kolejności, uzyskasz szeroki przegląd wizji, jaką możesz mieć.

Pomoże Ci to skoncentrować się na tym, czego potrzebujesz TERAZ, aby przybliżyć się do swoich celów.

Żeby zmaksymalizować ten efekt – zapoznaj się z kolejnymi siedmioma metodami określenia swojej wizji. Jeśli się w to odpowiednio mocno zaangażujesz, gwarantuję, że osiągniesz błyskawiczny efekt.

  1. Twój pogrzeb

Wyobraź sobie, że umarłeś. Jest Twój pogrzeb. Pomyśl i odpowiedz sobie na pytanie: co chciałbyś                   usłyszeć o sobie w przemowie podczas swojego pogrzebu?

      5. Idealny dzień

Napisz o swoim „idealnym dniu”. Powinieneś rozpocząć swój „idealny dzień” od przebudzenia – i napisać, jak chciałbyś wyglądać tego dnia, co byś robił, jakbyś się czuł, kogo spotkał, do czego dążył, na czym by ci zależało.

  1. Spotkaj siebie

    W tej metodzie ważne jest, żeby uruchomić swoją wyobraźnię.
    Spotykasz dawno nie widzianego, dobrego znajomego – czyli siebie za 15 lat. Porozmawiaj o swoim życiu, relacjach, pracy, planach, sukcesach, niepowodzeniach i największych wyzwaniach.


  2. Magiczna różdżka

W tym ćwiczeniu masz magiczną różdżkę.
Przy założeniu, że nie masz żadnych ograniczeń – jakie życie stworzyłbyś dla siebie?

Co byś  zrobił w ciągu najbliższych 3 miesięcy, 6 miesięcy, 1 roku, 5 lat, 10 lat, a następnie 25 lat?

Wprowadzenie „magii” powinno pozwolić ci na wyobraźnię bez ograniczeń.

8. Koło życia

Klasyczne ćwiczenie – koło życia o niewyobrażalnej mocy. Można je zastosować do określenia                          najważniejszych wartości, którymi się w życiu kierujesz lub chcesz kierować.

W kontekście zawodowym – wypisz najpierw 6-8 wartości, które są dla ciebie najważniejsze w pracy (takie, bez których nie widzisz swojego życia zawodowego).
Teraz narysuj koło i podziel je na tyle części ile wartości wypisałeś. Na każdej części koła zrób podziałkę  (skalę liczbową od zera do 10 – gdzie 0 jest w środku, a 10 na linii zewnętrznej koła).

Każdą część nazwij jedną wartością. Następnie zaznacz na skali na ile obecnie jest ta wartość realizowana u Ciebie w życiu.

Po drugie zaznacz innym kolorem na ile byś chciał, aby dana wartość była realizowana w twoim życiu.

Spójrz gdzie są największe różnice – to jest twój kierunek, w którym powinieneś iść, na czym powinieneś  teraz zacząć pracować.

  1. Linia czasu

Naklej na podłodze długi kawałek taśmy i rozmieść przy niej kawałki papieru reprezentujące następne 3 miesiące, 6 miesięcy, 1 rok, 5 lat, 10 lat, a następnie 25 lat.

Wejdź po kolei na każdy kawałek papieru, zamknij oczy, a następnie za każdym razem odpowiedz sobie na pytania: co widzisz, co czujesz, gdzie jesteś, kto tam jest, co robisz, co w tym uwielbiasz?

  1. Notes

    To powinien być twój nieodłączny towarzysz. Wszędzie gdzie jesteś, bez względu na to co robisz zapisuj wszystkie swoje pomysły i inspiracje odnośnie twojego przyszłego życia.

Im więcej zapiszesz, więcej ćwiczeń wykonasz, tym więcej szczegółów otrzymasz. Im bardziej bogata i szczegółowa jest twoja wizja życia, tym bardziej będzie inspirująca.

Bądź kreatywny, otwarty i odważny w tworzeniu swojej strategicznej wizji życia. Życzę ci, żebyś stworzył swoją, wspaniałą wizję życia i już nigdy nie musiał się zastanawiać dokąd idziesz i co w związku z tym masz robić.

Pamiętaj – jak nie wiesz czego chcesz, skończysz z tym, co dostaniesz!

Jeżeli chcesz, abym pomogła Ci stworzyć wizję, która będzie zgodna z twoimi wartościami – napisz do mnie, porozmawiamy jak mogę ci pomóc.

Pomagam osobom pracującym lub szukającym pracy osiągnąć spełnienie zawodowe, żeby robiły to, co kochają w życiu, były zadowolone i nie bały się sięgać po marzenia.

 

A jeśli jeszcze nie pobrałeś bezpłatnego poradnika 9 sposobów na odkrycie swoich mocnych stron – kliknij w link poniżej.

Umów bezpłatną konsultację📞

Pobierz poradnik 9 sposobów na odkrycie mocnych stron

Skorzystaj ze szkoleń o planowaniu kariery, pewności siebie i budowaniu motywacji

Pobierz fragment ebooka – bezpłatnie

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *